Podsumowanie żniw w Wielkopolsce
Na plantacjach kukurydzy spotkać można duże ilości roślin chorych, zainfekowanych głownią guzowatą (Ustilago maydis). Guzowate narośla występują na liściach, łodygach oraz kolbach. Decydujący wpływ na to miały warunki pogodowe, jakie panowały w okresie kwitnienia kukurydzy. Stres suszy i upału sprzyjał infekcji grzyba i jego rozrostowi.
Groźne jest występowanie choroby na kolbach, które może doprowadzić do tego, że przekształci się ona w masę zbitych narośli pozbawioną ziarniaków. Przy dużym nasileniu choroby będzie to miało wpływ na ilość i jakość zbieranego plonu czy to na ziarno, czy też kiszonkę. Należy tu podkreślić, że choroba nie jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, gdyż nie wytwarza mikotoksyn, jak to ma miejsce przy innych grzybach porażających zboża, głównie z rodziny Fusarium.
Susza oraz wysoka temperatura spowodowały mniejszą żywotność pyłku. W okresie kwitnienia niebezpieczną wartością jest temperatura powyżej 35˚ C. Termometry w cieniu nie wskazywały takiej wartości, ale w rozgrzanym słońcem łanie mogły być wyższe. Prawidłowe zapylenie wymaga dobrej ,,kondycji” znamion słupków. Wielotygodniowa susza spowodowała niedostateczny turgor słupków i ziarenka pyłku nie zawsze mogły skiełkować, co zaskutkowało właśnie brakującymi ziarniakami w kolbach.