Podsumowanie żniw 2016: uratowały nas suszarnie
W tym roku zboże i rzepak były wyjątkowo wilgotne. Dobrą jakość plonów rolnych rolnicy zachowali dzięki odpowiednim zabiegom agrarnym oraz suszarniom.
Ośrodek Hodowli Zarodowej w Garzynie jest ukierunkowane na hodowlę bydła i trzody chlewnej (w marginalnej części także owiec). Zebrane plony są przeznaczane więc głównie na paszę. Tylko część wyprodukowanych zbóż trafia rynek. - Zboża towarowe w naszym przypadku to pszenica, rzepak i częściowo pszenżyto. Pszenicy z tegorocznego zbioru mamy około 5 tys. ton, 100 - 1500 ton wykorzystywanych jest na paszę, a reszta o najlepszej jakości sprzedawana jest przeważnie do młynów na mąkę - opowiada Paweł Wierzba, członek zarządu OHZ Garzyn.
Spółka w Garzynie gospodaruje na 3230 ha, z czego 475,5 ha to grunty własne, a pozostałe są dzierżawione. Od tego roku do struktur OHZ Garzyn dołączyło gospodarstwo Knyszyn, koło Białegostoku.
Jak Ośrodek w Garzynie ocenia tegoroczne żniwa? Jak wyjaśnił Paweł Wierzba, średnia plonów rzepaku to 3,5 tony z ha.
- Uprawiamy rzepak na 550 ha. W poprzednich latach zbiór zaczynaliśmy 6 lipca, w tym roku termin wjazdu kombajnów przesunął się w czasie. Żniwa rozpoczęliśmy 18 lipca - mówi Paweł Wierzba.
Zaznacza, że były pola, z których zebrany rzepak miał wilgotność na poziomie 12%. - Średnio wilgotność wynosiła 9%. Uratowała nas suszarnia, którą mamy od lat. Dzięki niej nie musieliśmy sprzedać rzepak do skupu, gdzie ktoś by go dosuszył. W stanie, w jakim go zebraliśmy, byłoby możliwości go przechować. Dosuszaliśmy rzepak do 7% wilgotności - tłumaczy Paweł Wierzba.
Pszenicą obsiano 650 hektarów, z których średni plon wyniósł 7,5 tony z hektara, a pszenżytem 325 ha (plonowanie na poziomie 7 t/ha). W przypadku jęczmienia jarego, który w całości jest przeznaczony na paszę dla trzody chlewnej (głównie prosiąt) plonowanie wyniosło 5 ton z ha.
Zboża także były bardzo wilgotne. - Takich żniw, podczas których woziło się zboże o wilgotności 19 - 20%, dawno nie było - mówi Paweł Wierzba. Dlatego OHZ Garzyn musiał przebadać ziarno pod kątem wystąpienia mykotoksyn.
Żniwa kukurydziane rozpoczęły się na przełomie sierpnia i września. - Kukurydzę tzw. silosową mamy prawie na 400 ha, natomiast ziarnową na około 300 ha - tłumaczy Paweł Wierzba.
OHZ Garzyn posiada duży kompleks magazynowy w Centrum Paszowo-Magazynowym w Drobninie. Składowane są tam zboża z własnych zbiorów i komponenty do produkcji pasz. Magazyny składają się z 8 zbiorników metalowych płaskodennych po 1000 ton każdy, 2 zbiorniki po 300 ton, 12 zbiorników po 30 ton (głównie do przechowywania materiału siewnego na własne pola), 12 zbiorników po 150 ton oraz 2 magazyny płaskie (hale) po 4500 ton - łącznie można zmagazynować 20 0000 ton zbóż.