Podkarpackie. 4 ogniska wścieklizny. Psa poddano eutanazji
Chorobę odnotowano w woj. podkarpackim. Stwierdzono ją na podstawie - PIB w Puławach u lisów i psa.
- W próbkach poddanych badaniom laboratoryjnych w ZHW w Krośnie w dniach 18 - 25 października 2023 r. stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa, uzyskując dodatni wynik immunofluorescencji bezpośredniej. Następnie na podstawie badań różnicowania przeprowadzonych w PIWet - PIB Puławy, w listopadzie br. uzyskano potwierdzenie obecność materiału genetycznego wirusa wścieklizny szczepu ulicznego - wyjaśnia GIW.
LISTA OGNISK WŚCIEKLIZNY
- u lisa padłego - Michniowiec, gmina Czarna, powiat bieszczadzki, województwo podkarpackie, w odległości około 1 km od granicy z Ukrainą,
- u lisa zabitego - Stubno, gmina Stubno, powiat przemyski,
- u lisa zabitego - Cieszacin Wielki, gmina Pawłosiów, powiat jarosławski,
- u psa poddanego eutanazji (pies nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie) w miejscowości Zadąbrowie, gmina Orły, powiat przemyski.
W związku ze stwierdzeniem wścieklizny we wskazanych miejscach wdrożone zostały środki zwalczania choroby określone w aktach prawa miejscowego.
SZCZEPIENIA PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE
Główny Lekarz Weterynarii przypomina o tym, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia. W związku z tym posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, GLW zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów.
Czytaj także:
Szczepienie psów co dwa lata zagrożeniem dla zdrowia publicznego
- Tagi:
- przypadki
- wścieklizna
- ogniska
- GIW