Podejrzewasz mastitis? Zbadaj mleko!
Badanie kliniczne mleka pod kątem nieprawidłowości w strukturze tkanki gruczołowej najlepiej jest wykonać po doju.
Dlaczego rolnik powinien przeprowadzić przedudojowe badanie mleka?
- Badanie to pozwala na uniknięcie przedostania się mleka od krowy chorej do mleka zbiorczego oraz szybkie podjęcie terapii w celu zminimalizowania uszkodzenia gruczołu mlekowego. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko zakażenia innych krów. Wydzielina może zawierać kłaczki, mieć charakter surowiczy lub w pojedynczych przypadkach zwierać krew. W niektórych zapaleniach następuje zatrzymanie produkcji mleka, wydzielina może również mieć nieprzyjemny zapach - wyjaśnia Maciej Szymczak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Gołuchowie (powiat pleszewski).
Podkreśla, że najbardziej istotnym kryterium diagnostycznym zapalenia gruczołu mlekowego jest wzrost liczby komórek somatycznych w ćwiartkach. - W konsekwencji doprowadza to do wzrostu liczby komórek somatycznych w mleku zbiorczym. Szczególną rolę we wczesnym wykrywaniu klinicznych postaci zapalenia gruczołu mlekowego odgrywa przedudojowe badanie mleka wykonane przez osoby obsługujące dój - wyjaśnia specjalista. Dodaje, że również w trakcie przygotowania do doju istnieje możliwość zaobserwowania nieprawidłowości w wymieniu (obrzęk, bolesność, zmiany kształtu, podwyższenie temperatury).
- Ćwiartka objęta procesem zapalnym może być obrzękła, gorąca, bolesna i/lub twarda. W rzadkich przypadkach dochodzi do rozwoju objawów ogólnych takich jak gorączka, zaleganie - tłumaczy Maciej Szymczak.
Czytaj także: Różne przyczyny zakażenia wymienia
Dodaje, że postać kliniczna może występować w każdym okresie laktacji, ale zwykle dotyczy krów w początkowym jej stadium. - Badanie kliniczne mleka pod kątem nieprawidłowości w strukturze tkanki gruczołowej najlepiej jest wykonać po doju. Diagnostyka podklinicznych zapaleń gruczołu mlekowego jest możliwa tylko przy wykorzystaniu badania mleka/wydzieliny odpowiednimi testami – tłumaczy specjalista. Należy zaznaczyć, że testy te dają również wyniki dodatnie w przypadku postaci klinicznych.
- Liczba komórek somatycznych w mleku zbiorczym jest wskaźnikiem zapaleń podklinicznych, ponieważ mleko (wydzielina) z przypadków klinicznych nie trafia do mleka zbiorczego. Zapalenie kliniczne powinno być wychwytywane na etapie przygotowania krów do doju. Szacuje się, że wzrost liczby komórek somatycznych o każde 50 000/ml powoduje spadek produkcji mleka o około 0,5 litra dziennie - mówi lekarz weterynarii.
Dodaje, że ważnym wskaźnikiem zdrowotności wymion w stadzie jest liczba komórek somatycznych w mleku zbiorczym. Jeśli ta nie przekracza 200 000/ml można przyjąć, że subkliniczne Mastitis występujące w stadzie mają mały wpływ ekonomiczny. Badanie bakteriologiczne jest podstawowym narzędziem diagnostycznym. Jest to również podstawowa metoda pozwalająca na określenie czynnika etiologicznego wywołującego zapalenie gruczołu mlekowego.
- Prawidłowo pobrana wydzielina gruczołu mlekowego pochodzącą ze zdrowej ćwiartki jest w zasadzie sterylna, a obecność drobnoustrojów jest wynikiem zanieczyszczenia próbki drobnoustrojami kolonizującymi kanał strzyku. Nie ma możliwości rozpoznania zapalenia gruczoły mlekowego poprzez badanie kliniczne wymienia lub ocenę charakteru wydzieliny. W celu uzyskania wiarygodnych wyników badań mikrobiologicznych przyczyn zapaleń gruczołu mlekowego należy w cyklu rocznym poddać badaniu 20-25% nowych przypadków Mastitis (podklinicznych), wszystkie kliniczne oraz przewlekłe, w których rutynowa terapia zawiodła - tłumaczy Maciej Szymczak.
Dodaje, że w prawidłowym materiale, w około 90% próbek rośnie tylko jeden patogen.