Podejrzewasz mastitis? Zbadaj mleko!

Badanie kliniczne mleka pod kątem nieprawidłowości w strukturze tkanki gruczołowej najlepiej jest wykonać po doju.
Dlaczego rolnik powinien przeprowadzić przedudojowe badanie mleka?
- Badanie to pozwala na uniknięcie przedostania się mleka od krowy chorej do mleka zbiorczego oraz szybkie podjęcie terapii w celu zminimalizowania uszkodzenia gruczołu mlekowego. Dodatkowo zmniejsza się ryzyko zakażenia innych krów. Wydzielina może zawierać kłaczki, mieć charakter surowiczy lub w pojedynczych przypadkach zwierać krew. W niektórych zapaleniach następuje zatrzymanie produkcji mleka, wydzielina może również mieć nieprzyjemny zapach - wyjaśnia Maciej Szymczak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Gołuchowie (powiat pleszewski).
Podkreśla, że najbardziej istotnym kryterium diagnostycznym zapalenia gruczołu mlekowego jest wzrost liczby komórek somatycznych w ćwiartkach. - W konsekwencji doprowadza to do wzrostu liczby komórek somatycznych w mleku zbiorczym. Szczególną rolę we wczesnym wykrywaniu klinicznych postaci zapalenia gruczołu mlekowego odgrywa przedudojowe badanie mleka wykonane przez osoby obsługujące dój - wyjaśnia specjalista. Dodaje, że również w trakcie przygotowania do doju istnieje możliwość zaobserwowania nieprawidłowości w wymieniu (obrzęk, bolesność, zmiany kształtu, podwyższenie temperatury).
- Ćwiartka objęta procesem zapalnym może być obrzękła, gorąca, bolesna i/lub twarda. W rzadkich przypadkach dochodzi do rozwoju objawów ogólnych takich jak gorączka, zaleganie - tłumaczy Maciej Szymczak.
Czytaj także: Różne przyczyny zakażenia wymienia