Po 25 lipca będzie mniej i bez poprawek. Będą też zmiany
Kto dostarczył wniosek do 30 czerwca, może liczyć na dopłaty za 2023 rok w pełnej wysokości. Rolnicy, którzy jeszcze tego nie zrobili albo chcą wprowadzić zmiany, mają czas do 25 lipca. Za każdy dzień opóźnienia kwota dofinansowania będzie jednak pomniejszana o 1 proc. Nabór prowadzony jest wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus, a eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego stale udzielają bezpłatnej pomocy w wypełnianiu dokumentów.
Do kiedy i jak złożyć wniosek?
Jak informuje ARiMR, termin podstawowy upłynął 30 czerwca.
- W przypadku dokumentów złożonych po tej dacie kwota dofinansowania jest pomniejszana o 1 proc. za każdy dzień opóźnienia. Natomiast na wprowadzanie zmian we wnioskach bez konsekwencji finansowych rolnicy mieli czas do 17 lipca. Obecnie można jeszcze dokonywać modyfikacji w deklaracjach, ale za zwłokę nakładane są analogiczne 1-procentowe sankcje - informuje Agencja.
Ostateczny termin na składanie wniosków i korekty mija 25 lipca.
- W wypełnianiu dokumentów bezpłatnie pomagają eksperci z Ośrodków Doradztwa Rolniczego (więcej), więc w przypadku wątpliwości związanych z dokumentacją warto rozważyć umówienie się na wizytę u doradcy. Na stronach internetowych ODR-ów w poszczególnych województwach opublikowane zostały informacje dotyczące preferowanych terminów przyjmowania rolników. Ci, którzy nie mają komputerów, mogą liczyć na pomoc pracowników Agencji. Wszelkie wątpliwości można konsultować również za pośrednictwem infolinii, pod nr. tel. 800 38 00 84 lub 22 595 06 11, w dni robocze (w godz. 7:00-19:00) oraz soboty (10:00-16:00) - podkreśla ARiMR.
Ile wniosków złożyli rolnicy?
Wedlug Agencji, do ARiMR wpłynęło dotychczas ok. 1,24 mln wniosków o przyznanie dopłat w ramach tegorocznej kampanii.
- Ze statystyk wynika, że o wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się ok. 37 proc. wnioskujących. Największą popularnością cieszą się Rolnictwo węglowe (ponad 427 tys. wniosków – przodują Lubelszczyzna i Mazowsze) i Dobrostan zwierząt (blisko 92 tys. wniosków – najwięcej na Mazowszu i Podlasiu) - podaje ARiMR.
Będą zmiany korzystne dla rolników
Jak podała ARiMR, Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas konferencji prasowej 18 lipca, zapowiedział uproszczenie m.in. ekoschematów.
- W przypadku „Dobrostanu zwierząt” zamiast wypełniania rejestru wypasu czy wybiegu, wystarczy złożenie oświadczenia o przeprowadzeniu takich praktyk. I na to jest już zgoda KE. Ma być również wprowadzone uproszczenie dla gospodarstw o wielkości do 5 ha. Polega ono na tym, że zamiast ekoschematów będą one mogły otrzymać ryczał w wysokości 225 euro/ha. To z kolei wymaga zgody KE. Podobnie jak zniesienie minimalnej liczby punktów uprawniających do skorzystania z ekoschematu „Rolnictwo węglowe”, zmniejsznie liczby DJP (duże jednostki przeliczeniowe) z 0,5 do 0,3 przy płatnościach ekologicznych czy zmiana normy GAEC 6 polegająca na wprowadzeniu dodatkowego terminu utrzymania okrywy od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października - informuje Agencja.
_____________________________________
Huśtawka cenowa zbóż - ten artykuł przeczytasz klikając tutaj
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.