Plony buraków w Nordzucker Polska S.A. 2024. Jakie perspektywy na przyszły sezon
Czas na wstępne podusmowanie kampani cukrowniczej 2024/25 i wieści na temat kolejnego sezonu.
Burak cukrowy 2024 - przebieg sezonu
Sezon 2024 rozpoczął się zasiewem pierwszych plantacji buraków w drugiej połowie marca. - W wielu rejonach plantatorzy opóźniali siewy, ze względu na zbyt wysokie uwilgotnienie gleby, jak i jej niską temperaturę - informuje Natalię Mioduszewską, dyrektor Działu Surowcowego Nordzucker Polska S.A. Dodaje przy tym, że zabiegi chemicznej ochrony plantacji przed chwastami miały w tym roku dobrą efektywność. - Działanie substancji doglebowych charakteryzowało się wysoką skutecznością ze względu na dobre uwilgotnienie gleby - zaznacza ekspertka.
Głównymi gatunkami szkodników, które występowały na plantacjach były mszyce (Aphis fabae), z wyraźnie dłuższym niż zazwyczaj okresem nalotów oraz skośnik buraczak (Scrobipalpa ocellatella). Drugi z wymienionych agrofagów, jak podkreśla nasz rozmówczyni, był skutecznie zwalczany zarejestrowanymi preparatami w oparciu o monitoring prowadzony przez Dział Surowcowy Nordzucker Polska.
- Problemem, z którym zmagali się plantatorzy w tym roku był również chwościk burakowy. Warunki atmosferyczne w drugiej połowie sierpnia oraz we wrześniu sprzyjały rozwojowi tej choroby - dopowiada Natalia Mioduszewska.
Plony i jakość buraków cukrowych
Kampania 2024/2025 w Nordzucker Polska, jak do tej pory przebiega, bez zakłóceń. - Warunki pogodowe w bieżącym roku były korzystne do zbioru buraków, a ich dostawy są realizowane zgodnie z harmonogramem. Buraki dotychczas mają dobrą jakość przerobową, dzięki czemu fabryki pracują stabilnie - relacjonuje ekspertka.
Wszystkie buraki z areału zakontraktowanego zostały zebrane, a te przeznaczone na późny odbiór złożone w pryzmach i zabezpieczone. - W związku z tym, że plantatorzy w większości przypadków wykopali buraki zgodnie z zaleceniami do 20 listopada w dobrych warunkach, zanieczyszczenie surowca nie jest wysokie i utrzymuje się na satysfakcjonującym poziomie - mówi Natalia Mioduszewska. Niemniej jednak, zdaniem naszej rozmówczyni, zaobserwować można wzrost ilości zanieczyszczeń organicznych w pryzmach w postaci chwastów oraz suchych liści buraków, na plantacjach, na których wystąpił chwościk. - Zarówno polaryzacja jak i plon dla rejonu kontraktacyjnego Chełmży i Opalenicy kształtują się na poziomie wyższym niż przed rokiem. Średnio plon wynosi około 70 t/ha przy polaryzacji około 16,8% - podaje ekspertka.
Cena za buraki cukrowe
Natalia Mioduszewska zwraca uwagę na to, iż cena surowca każdorazowo jest wynikiem porozumienia zawartego podczas negocjacji w ramach Komisji Mieszanej pomiędzy plantatorami i producentem cukru. - Ze względu na to, że stanowi element umowy, objęta jest tajemnicą handlową. Ponadto cena za buraki cukrowe składa się z dwóch podstawowych elementów, minimalnej ceny bazowej oraz premii zależnej od cen sprzedaży cukru - tłumaczy ekspertka. Zaznacza jednocześnie, że na końcowe rozliczenie wpływ mają również inne składowe umowy, np. premie za wczesne i późne dostawy. - Ze względu jednak na znaczne zmiany na rynku cukru, ceny podstawowe za buraki na przyszły sezon zostały skorygowane średnio w Polsce o około 25-30%. Mimo to, należy zaznaczyć, że w Polsce nieprzerwanie od 2022 roku buraki cukrowe są jedną z najbardziej opłacalnych upraw - komentuje nasza rozmówczyni.
Jakie są perspektywy uprawy buraka w Polsce?
Tajemnicą nie jest, że ceny buraków cukrowych w kolejnym sezonie będą niższe, i to znacznie, od cen w mijającym sezonie. Jakie w związku z tym są perspektywy uprawy buraka cukrowego w Polsce? Natalia Mioduszewska zwraca uwagę na to, iż w kampanii 2024/25 w Polsce, według najnowszych szacunków, przerobionych zostanie około 18,5 mln ton buraków, wyprodukowanych na powierzchni około 275 tys. ha.
- Wzrost areału buraka cukrowego w Polsce świadczy o jego atrakcyjności i potencjale zysków. Ponadto uprawa buraków cukrowych to jedna z ważniejszych gałęzi rolnictwa w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce, będącej w czołówce producentów cukru. Jest to roślina ważna gospodarczo, istotna dla środowiska i odgrywająca także znaczącą rolę w płodozmianie - komentuje ekspertka Nordzucker Polska.
Przyznaje jednocześnie, że przyszła produkcja buraka cukrowego będzie zależała od wielu czynników, w tym polityki unijnej, warunków klimatycznych oraz innowacji technologicznych. - Należy jednak zaznaczyć, że dopłaty w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 będą nadal wspierać rolników, co jest kluczowe dla stabilności i rozwoju. Również nowoczesne technologie i praktyki rolnictwa zrównoważonego mogą znacząco poprawić efektywność upraw, jednak adaptacja do zmieniających się warunków może odgrywać kluczową rolę - uważa Natalia Mioduszewska. Twierdzi również, że mimo wielu wyzwań i zagrożeń, rolnicy coraz lepiej radzą sobie z wyzwaniami klimatycznymi, stosując nowe metody uprawy i ochrony roślin. - Dzięki temu możliwe są do osiągnięcia satysfakcjonujące plony nawet w trudniejszych warunkach produkcyjnych - podkreśla ekspertka.