Pleśń w doniczce. Jak pozbyć się jej szybko i skutecznie? Domowe sposoby
Pleśń pojawia się w doniczce najpierw w postaci drobnych, białych punktów. Następnie rozprzestrzenia się na całą powierzchnię gleby, a w ostateczności atakuje i osłabia system korzeniowy rośliny.
Do czego prowadzi pleśń w doniczce?
Pleśń w doniczce to dosyć częsty problem, z którym spotykają się miłośnicy kwiatów. Pojawia się on najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Wpływa negatywnie na wygląd rośliny, ale przede wszystkim jest dużym zagrożeniem dla jej zdrowia i kondycji.
Grzybnia, która wnika w glebę, ogranicza korzeniom dostęp do wody i soli mineralnych. Utrudnia również swobodny przepływ powietrza, na skutek czego do korzeni dociera go znacznie mniej. W konsekwencji kwiat może zmarnieć, a w skrajnych przypadkach nawet obumrzeć.
Warto pamiętać również o tym, że pleśń w doniczce działa niekorzystnie nie tylko na samą roślinę, ale również na osoby przebywające z nią w tym samym pomieszczeniu. Grzyby mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób na nie uczulonych, wywołując objawy takie jak kaszel, katar, duszności czy wysypka. Poza tym, jeśli pleśń w doniczce występuje w dużej ilości, może stać się przyczyną nieprzyjemnego zapachu w domu.
Czytaj też: Przygotuj hibiskusa do zimy. Latem odwdzięczy się pięknymi kwiatami
Dlaczego gleba w roślinach doniczkowych pleśnieje?
Powodów, dla których gleba w roślinach doniczkowych pleśnieje, jest kilka. Jednym z najczęstszych jest nadmierna wilgoć w doniczce, która pojawia się na skutek zbyt częstego podlewania kwiatów. Do przelania najczęściej dochodzi w okresie jesienno-zimowym, kiedy rośliny doniczkowe wymagają rzadszego podlewania niż w cieplejszych miesiącach. Nadmiernej wilgoci sprzyjać może też brak warstwy drenażowej i otworu odpływowego w dnie doniczki.
Inną przyczyną może być zbyt wysoka wilgotność powietrza oraz zbyt słaba jego cyrkulacja w pomieszczeniu, w którym stoi kwiat. Jesienią i zimą rozwojowi pleśni w doniczce sprzyja również mniejsza niż w pozostałej części roku ilość światła słonecznego. Winne bywa też nieodpowiednie – zbyt ciężkie i nieprzepuszczalne – podłoże.
Ponadto pojawienie się pleśni w doniczce zależy od gatunku. Jedne kwiaty są na nią bardziej podatne niż inne. Gleba pleśnieć może szczególnie u takich roślin jak dracena, palma, juka, fikus, bonsai czy monastera.
Czytaj także: Pamietaj o tych pięciu zasadach w listopadzie. Storczyki będą kwitły także zimą
Jak zapobiegać pleśni w doniczce?
Aby zapobiegać pleśni w doniczce, należy właściwie pielęgnować rośliny. Sadzić powinno się je w lekkiej i przepuszczalnej glebie, a na dnie każdej doniczki trzeba zastosować warstwę drenażową oraz odpływ, co zapobiegnie niebezpiecznym zastojom wody.
Należy zadbać też o odpowiedni poziom wilgoci zarówno w glebie, jak i w powietrzu. Nie można dopuścić do przelania kwiatu. Trzeba również zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza i często wietrzyć pomieszczenia. Nie powinno się stawiać rośliny bezpośrednio w sąsiedztwie nawilżaczy powietrza, ponieważ zbyt duża wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni. Warto też regularnie usuwać opadłe na glebę wokół kwiatu liście. W przeciwnym razie mogą zacząć rozwijać się na nich grzyby.
Czytaj także: Masz drzewka owocowe w ogrodzie? Tak zabezpieczysz je na zimę
Jak szybko i skutecznie pozbyć się pleśni w doniczce?
Jeżeli jednak pleśń w doniczce już się pojawiła, istnieją sposoby, dzięki którym można pozbyć się jej szybko i skutecznie. Ważne, aby zacząć działać jak najszybciej, zanim szkodliwy nalot opanuje całą ziemię. Na początkowym etapie warto pozbyć się zainfekowanej części gleby i wymienić ją na nową.
Jeśli gleba w roślinach doniczkowych pleśnieje, można zastosować jeden z domowych sposobów. Każdy z nich jest szybki, niedrogi i skuteczny.
Cynamon na pleśń gleby
Popularna przyprawa, jaką jest cynamon, wykazuje właściwości grzybobójcze i antybakteryjne. Wystarczy obficie posypać nią pleśń w doniczce. Cynamon niszczy grzybnie i zarodniki, pomagając pozbyć się pleśni. Dodatkowo zapobiega jej pojawieniu się w przyszłości.
Pleśni w doniczce pomoże pozbyć się soda oczyszczona
Soda oczyszczona, podobnie jak cynamon, może zostać rozsypana na ziemię porażoną pleśnią. Można również z jej użyciem przygotować prosty i skuteczny oprysk. W tym celu wystarczy 3 łyżeczki sody oczyszczonej wsypać do szklanki przegotowanej i przestudzonej wody, a następnie wszystko dokładnie wymieszać. Następnie należy tak powstały roztwór przelać do pojemnika z atomizerem i rozpylić na glebę. Zabieg powtarzać należy średnio raz na dziesięć dni.
Czytaj także: Zmieszaj w proporcji 1:4 i podlej paprotkę
Drożdże skuteczne w walce z pleśnią w doniczce
Zastosowanie drożdży również pomoże pozbyć się pleśni, a dodatkowo wzmocni i odżywi osłabioną roślinę. Wystarczy przygotować nawóz z 5 dag drożdży rozpuszczonych w 5 litrach ciepłej wody, a następnie go przestudzić. Tak powstałą mieszanką należy raz na kilka dni podlewać kwiaty.
Jak pozbyć się pleśni w doniczce? Warto sięgnąć po czosnek
Czosnek, jeden z najbardziej znanych naturalnych antybiotyków, również może pomóc w pozbyciu się pleśni z doniczki. Wystarczy ząbek czosnku pokroić w plasterki, a następnie wcisnąć je w podłoże zainfekowane pleśnią.
Czy to na pewno pleśń w doniczce?
Pleśń w doniczce bywa czasami mylona z osadem wapiennym, który odkłada się na powierzchni gleby. Jego tworzeniu się sprzyja podlewanie kwiatów zbyt twardą wodą. Od pleśni różni się przed wszystkim tym, że jest twardy i zazwyczaj żółtawy. Aby ograniczyć ryzyko powstawania osadu wapiennego w doniczce, wystarczy zastosować sprawdzony, domowy sposób. W tym celu w litrze wody należy rozpuścić pół łyżeczki kwasku cytrynowego i tak powstałej mieszanki używać do podlewania kwiatów.