Pleśń i grzyb na ścianie? Najlepsze domowe sposoby, by się ich pozbyć
Najczęściej grzyby lub pleśń pojawiają się na ścianach łazienki lub kuchni. Tam bowiem nierzadko brakuje okien, odpowiedniej cyrkulacji powietrza, jest wilgotno i trudno o porządne przewietrzenie. Obok braku odpowiedniej wentylacji i problemów z izolacją budynku to właśnie jedne z najczęstszych powodów pojawiania się tego rodzaju wykwitów. Tam, gdzie pojawia się luka w ociepleniu ścian, zwiększa się prawdopodobieństwo grzybów i pleśni.
Wykwity nie wyglądają dobrze – zazwyczaj są to ciemne plamy na ścianach i sufitach, od których może odchodzić farba lub tapeta. Aspekt wizualny może być tutaj jednak drugorzędny – grzyby i pleśń mogą mieć również zły wpływ na nasze zdrowie. Powodować mogą między innymi reakcję alergiczną przejawiającą się na przykład wysypką, bólami głowy, katarem, podrażnieniem oczu, bólem gardła, kaszlem czy dusznościami.
Czytaj też: Wymieszaj z wodą i podlej skrzydłokwiat. Roślina przetrwa zimę bez szwanku
Pierwszy krok do usunięcia grzyba ze ścian
Aby zacząć walkę z grzybem i pleśnią pojawiającymi się na ścianach, konieczne jest znalezienie źródła problemu. Warto zwrócić uwagę na izolację budynku, wentylację pomieszczenia, uszczelki przy oknach i drzwiach czy też możliwe źródła zalania.
Pozbycie się wykwitów na stałe wymagać może porządnego wietrzenia, naprawy systemu wentylacji czy nawet docieplenia budynku. Przed przystąpieniem do wykorzystania domowych sposobów na grzyby i pleśnie, konieczne jest też wysuszenie ścian za pomocą osuszaczy powietrza lub pochłaniaczy wilgoci.
Walka z wykwitami: Regularne wietrzenie pomieszczeń
Każde pomieszczenie warto dokładnie wietrzyć. To jeden ze sposób na to, by pleśń i grzyb nie wykwitły na ścianach. Problematyczne mogą być w takim przypadku pomieszczenia bez okien, takie jak łazienka czy kuchnia. Ważne jest zadbanie o odpowiednią wentylację oraz na przykład wspomniane już używanie osuszaczy lub pochłaniaczy wilgoci.
Czytaj też: Pleśń w doniczce. Jak pozbyć się jej szybko i skutecznie? Domowe sposoby
Domowe sposoby na grzyb lub pleśń na ścianach
Na rynku dostępne są preparaty grzybobójcze, które pomagają w walce z wykwitami na ścianach. Istnieją jednak również domowe sposoby na to, by sobie z nimi poradzić.
Roztwór z octu na ścienne wykwity
Pomocą w walce z grzybem na ścianie może być ocet spirytusowy. Po wysuszeniu i umyciu ściany należy spryskać ją roztworem octu z wodą w proporcji 1:4. Warto pozostawić go na jakiś czas (co najmniej 15 minut), a następnie zmyć go ciepłą wodą. Jeśli konieczne jest mocniejsze działanie, można spróbować spryskać ścianę octem spirytusowym bez rozcieńczania go z wodą. Taki oprysk warto zostawić na ścianie przez godzinę, a następnie przetrzeć wilgotną szmatką. Ocet ma dla wielu nieprzyjemny zapach, dlatego też zdarza się, że niektórzy do roztworu dolewają kilka kropli olejku eterycznego. To sprawia, że typowy dla octu ostry zapach nieco łagodnieje.
Woda utleniona w walce z grzybem i pleśnią
Innym naturalnym środkiem grzybobójczym, który znajduje się w wielu domach, jest woda utleniona. Należy spryskać nią ścianę i poczekać co najmniej 15 minut, by zaczęła działać. Kolejnym krokiem jest przemycie ściany ściereczką zamoczoną w wodzie z dodatkiem mydła.
Czytaj także: Wyjmij z apteczki i podlewaj nią kwiaty. Bujnie się rozwiną i nie będą chorować
Naturalny sposób na walkę z grzybem na ścianie – soda oczyszczona
Pół łyżeczki sody oczyszczonej można dodać do 300 mililitrów wody i tak przyrządzonym roztworem spryskać wykwit. Innym sposobem jest rozrobienie sody z wodą w taki sposób, aby powstała gęsta piana – mieszaninę należy nałożyć na ścianę. W obu przypadkach sodę pozostawia się do wyschnięcia, a następnie zmywa wilgotną szmatką.
Olejek z drzewa herbacianego jako domowy sposób na grzyby i pleśń
Do spryskania wykwitów można przygotować roztwór 300 mililitrów wody i dwóch łyżek olejku z drzewa herbacianego. Można pozostawić go do wyschnięcia, a nawet dłużej – ma on bowiem przyjemny, niedrażniący zapach. Następnie ścianę należy przemyć ściereczką namoczoną w wodzie z mydłem.
Amoniak a pleśń i grzyb na ścianie
Gdy wykwity znajdują się na gładkiej ścianie, można spróbować także spryskać je roztworem wody i amoniaku w proporcji 1:1. Taką mieszankę zostawiamy na ścianie na maksymalnie dwie godziny. Następnie należy przetrzeć ścianę wilgotną ściereczką.
Czytaj też: Jak usmażyć idealnego karpia na Wigilię? Będzie pyszny i chrupiący