Pamiętaj o tych pięciu zasadach w listopadzie. Storczyki będą kwitły także zimą
Na początku warto zaznaczyć, że nie każdy gatunek orchidei zakwitnie w sezonie jesienno-zimowym. Storczyki to rośliny ciepłolubne, część gatunków w sezonie zimowym przechodzi naturalnie w stan spoczynku. Do tej kategorii roślin zalicza się takie odmiany orchidei jak m.in. Cymbidium czy Dendrobium. W sezonie jesienno-zimowym wciąż kwitnąć może za to – popularna wśród polskich miłośników storczyków – odmiana Phalaenopsis.
Utrzymanie prawidłowej temperatury dla storczyków
Większość porad dotyczących “zimowej uprawy” storczyków podkreśla wagę optymalnej temperatury. Orchidee rosną naturalnie w ciepłym środowisku o wysokim poziomie wilgotności. Niektóre odmiany storczyków, jak m.in. wspomniane już Cymbidium, dość dobrze tolerują także niższe temperatury. Orchideom każdego gatunku poważnie może jednak zaszkodzić przemarznięcie i przeciągi.
Optymalna temperatura dla storczyka w zimie to zakres 10-27 stopni Celsjusza. Storczyki kwitnące zimą będą wymagać temperatury min. 20 stopni Celsjusza w ciągu dnia i powyżej 15 stopni Celsjusza w nocy. Gatunkom, które przechodzą w stan jesienno-zimowego spoczynku, należy z kolei zapewnić min. 17 stopni Celsjusza w ciągu dnia i min. 15 stopni nocą. Większości gatunków orchidei może zaszkodzić temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura może być podstawową przeszkodą w przedłużeniu okresu kwitnienia rośliny.
Doświadczeni miłośnicy storczyków przekonują, że jedną z metod na pobudzenie kwitnienia rośliny jest zwiększenie różnicy temperatur. W sezonie jesienno-zimowym można m.in. zwiększyć temperaturę ogrzewania pomieszczenia w ciągu dnia i mocno przykręcić grzejnik w ciągu nocy. Roślinę należy jednocześnie ochronić przed nadmiernym ochłodzeniem.
Ochrona storczyka przed chłodem
W przypadku storczyków umieszczonych na parapecie warto zastosować podstawowe metody izolacji od chłodu, szczególnie w porze nocnej. Prostym rozwiązaniem może okazać się m.in. użycie grubszych zasłon. Warto zadbać, by roślina nie miała bezpośredniego kontaktu z szybą: w razie przymrozków łatwo o uszkodzenie kwiatów lub liści. Ochronę przy znacznych spadkach temperatury na zewnątrz może zapewnić np. folia bąbelkowa lub kawałek styropianu.
Zadbaj o optymalne nasłonecznienie dla storczyka
Typowa dla polskiego klimatu aura zimowa nie jest optymalną dla orchidei zarówno pod kątem temperatur, jak i poziomu nasłonecznienia. Najlepsza opcja “oświetlenia” dla storczyka to światło jasne, ale lekko rozproszone. Podtrzymanie procesu kwitnienia rośliny zimą może wymagać np. przeniesienia jej do pomieszczenia o lepszym nasłonecznieniu lub na parapet południowy (intensywnego słońca należy z kolei unikać latem). Storczyk nie toleruje niskiej wilgotności powietrza – sąsiedztwo kaloryfera lub grzejnika zdecydowanie nie będzie wskazane.
Częstotliwość podlewania storczyków zimą
Proces kwitnienia orchidei można także podtrzymać przez zapewnienie odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża i powietrza. W sezonie zimowym orchidee można podlewać rzadziej (niż w okresie wiosenno-letnim), np. co 10 dni. Regularnego podlewania będą wymagać gatunki Phalaenopsis i Paphiopedilum. W przypadku niektórych gatunków pomocne może okazać się także zraszanie. Jeszcze inną, popularną metodą jest “podlewanie” rośliny przez położenie w doniczce kilku kostek lodu. Niektórzy miłośnicy storczyków przekonują, że schłodzenie podłoża może dodatkowo pobudzić kwitnienie rośliny. W sezonie jesienno-zimowym warto wziąć pod uwagę korzystanie z nawilżacza powietrza.
Warto również pamiętać, że orchidea nie toleruje ani przelania, ani nadmiernego przesuszenia. Podłoże musi przeschnąć pomiędzy kolejnymi cyklami nawadniania. Woda używana do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. Sprawdzi się również deszczówka i miękka, przegotowana woda. Raz na kilka cykli podlewania do wody można dodać kilka kropel soku z cytryny.
Nawożenie storczyków w sezonie jesienno-zimowym
W tym wypadku w pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę indywidualne wymagania gatunkowe rośliny. Storczyki z gatunku Phalaenopsis mogą kwitnąć przez cały rok, będą więc wymagać dodatkowego wsparcia składnikami odżywczymi. Nawożenie zimą można kontynuować przy zmniejszeniu dawki. Warto również brać pod uwagę zmodyfikowanie składu nawozu. W sezonie jesiennym storczyki będą wymagać m.in. nawozów z większą ilością potasu. Nawozy z fosforem i magnezem wzmocnią z kolei proces kwitnienia. Unikać należy za to nawozów uniwersalnych – te przeznaczone dla roślin zielonych mogą wpłynąć negatywnie na korzenie storczyków.