Wymieszaj z wodą i podlej truskawki. Niezawodny trik na obfity plon

Truskawki są nie tylko pyszne, lecz także bardzo zdrowe. Mimo ich słodkiego smaku mają niski indeks glikemiczny, można więc je jeść bez obawy przed gwałtownymi skokami cukru we krwi. Co więcej, zjedzenie truskawek przed posiłkiem zawierającym węglowodany może stabilizować poziom glukozy we krwi i sprawić, że nie pojawi się po nim senność. Ponadto spożywanie truskawek może też pomagać w procesie regulacji nadciśnienia, obniżać cholesterol, a nawet zmniejszać ryzyko chorób serca. Owoce te zawierają antocyjany, które mogą pomóc w opóźnianiu procesów starzenia mózgu i poprawie pamięci, a regularne ich jedzenie może nawet zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera.
Truskawki. Wymagania do uprawy
Truskawki najlepiej rosną w glebach, które są próchnicze, żyzne i przepuszczalne o pH 5,5 do 6,5. Jeśli podłoże będzie zbyt kwaśne lub zasadowe, roślina może osłabnąć. Należy więc dbać o to, by warunki były odpowiednie, na przykład poprzez dokwaszanie ziemi zasadowej lub wapnowanie kwaśnej. Ta roślina wymaga również odpowiedniej pielęgnacji. Oprócz podlewania i usuwania chwastów należy też ją nawozić i wspierać tym jej rozwój.
Czytaj też: Czym różni się żurek od barszczu białego? Kluczowy jest jeden składnik
Nawożenie truskawek. Dlaczego jest tak ważne?
Jeżeli truskawkom nie są dostarczane odpowiednie minerały, owoce mogą być mniejsze, mieć mniej intensywny smak, a sama roślina nie będzie bujnie rosła. Dzięki stosowaniu nawozów – zarówno gotowych, jak i tych przygotowanych samodzielnie – można wpłynąć pozytywnie zarówno na odporność truskawek na choroby, jak i na smak, wielkość czy korzenie.
Czytaj też: Jakie warzywa można wysiać do gruntu w kwietniu? Lista jest obszerna
Kiedy nawozić truskawki wiosną?
Wiosna to bardzo ważny czas w nawożeniu truskawek. Taką pielęgnację należy rozpocząć, gdy ryzyko przymrozków stanie się mniejsze. Pierwsze nawożenie ma miejsce przed sadzeniem – najlepiej kilka tygodni. Wówczas glebę wzbogacić można kompostem lub też obornikiem. Co istotne, komposty można stosować również tuż przed sadzeniem, w przypadku obornika jednak konieczne jest odczekanie. Niektórzy stosują w tym czasie też nawozy zawierające potas i fosfor, czyli składniki, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój rośliny.
Kolejne nawożenie ma miejsce wczesną wiosną, kiedy roślina już zaczyna rosnąć. Wtedy najczęściej sięga się po nawozy zawierające azot, dzięki któremu rozwijają się części zielone. Tuż przed kwitnieniem z kolei truskawki potrzebują składników, które pomogą w rozwoju owoców, czyli fosforu i potasu.
Czytaj też: Uważaj z cięciem magnolii. Zły termin zabiegu sprawi, że nie zakwitnie
Jakich nawozów używać do nawożenia truskawek?
W przypadku początkujących ogrodników najlepszym wyborem będą nawozy przeznaczone konkretnie do uprawy truskawek. Należy korzystać z nich dokładnie tak, jak stanowi instrukcja producenta, aby roślina na nawożeniu zyskała, a nie straciła. Dobrym wyborem może być też biohumus do podlewania truskawek, który jest ekologiczny i trudno z nim przesadzić.
Truskawki można odżywiać również nawozami przygotowanymi samodzielnie. Pomocne mogą być na przykład drożdże. Należy rozpuścić suche drożdże w wodzie – 50 gramów drożdży na litr wody. Na powierzchni tak powstałego roztworu powinna pojawić się piana – wówczas dolewamy do niej 5 litrów wody i rozcieńczonym nawozem podlewamy roślinę. Drożdże działają na korzenie, ale też sprawiają, że kwiatów, a tym samym owoców, jest więcej.
Czytaj też: Te choroby najbardziej zagrażają truskawkom. Jak im zapobiegać?
Przed pojawieniem się kwiatów można też przygotować nawóz z pokrzywy. Młode pokrzywy drobno się kroi i zalewa wodą w proporcji 1:10, czyli na jeden kilogram pokrzywy przypada 10 litrów wody. Następnie odstawia się pojemnik z odżywką na kilkanaście dni w ciemne miejsce i w tym czasie dochodzi do fermentacji. Taką pokrzywową gnojówkę również należy rozcieńczyć z wodą przed odżywianiem gleby – także w proporcji 1:10. Naturalny nawóz z pokrzywy zawiera między innymi potas, krzem i magnez.