Truskawki wymagają teraz tych zabiegów. Odwdzięczą się bogatym plonem za rok

Odchwaszczanie, spulchnianie gleby, przycinanie i nawożenie – oto, czego potrzebują truskawki po zakończonych zbiorach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przeprowadzenie odpowiednich zabiegów przy truskawkach po owocowaniu korzystnie wpłynie na ich kondycję. Krzaczki zregenerują się i wzmocnią, a także będą odporne na ataki chorób i szkodników oraz właściwie przygotowane do przetrwania zimy. Wszystko to sprawi, że w kolejnym roku obficie obsypią się dużymi i smacznymi owocami.
Czytaj też: Nie chcesz się za bardzo męczyć w ogrodzie? Ta roślina będzie idealna
Co trzeba robić z truskawkami po owocowaniu? Odchwaszczanie, usuwanie rozłogów i spulchnianie ziemi
Truskawki po owocowaniu nadal wymagają odchwaszczania. W przeciwnym wypadku krzaczki mogą zostać zagłuszone przez chwasty. W efekcie będą osłabione i w kolejnym roku wydadzą mniejszy plon. Bezwzględnego usunięcia wymagają również pozostawione pod krzaczkami uszkodzone owoce, które mogą stać się źródłem chorób grzybowych.
Ponadto należy pamiętać w tym czasie o usuwaniu rozłogów wyrastających już od wiosny z rośliny matecznej w postaci długich pędów. Konkurują one bowiem z krzaczkami – podobnie jak chwasty – o wodę, składniki pokarmowe i światło. W efekcie w kolejnym sezonie ich obecność powoduje słabsze plonowanie truskawek. Powstrzymanie się od usuwania części rozłogów wskazane jest jedynie w przypadku chęci otrzymania z nich nowych sadzonek truskawek. Wówczas należy je pozostawić, a później ukorzenić w nowym miejscu.
Po owocowaniu zalecane jest również spulchnienie podłoża wokół truskawek, co poprawi jego strukturę i napowietrzenie. Jeżeli gleba była wcześniej ściółkowana słomą, można tę ostatnią delikatnie zmieszać z ziemią i pozostawić. Dzięki temu ulegnie ona rozkładowi, stając się tym samym naturalnym nawozem.
Koszenie truskawek, czyli zabieg, który warto wykonać po owocowaniu
Bardzo ważnym zabiegiem po owocowaniu jest koszenie truskawek, czyli przycięcie krzaczków na wysokości około 5-7 cm nad ziemią. Zabieg ten najlepiej wykonać po około 2-3 tygodniach od zakończenia owocowania, a więc zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia. Wykonanie zabiegu później może sprawić, że rośliny nie będą miały wystarczająco dużo czasu, aby przed zimą wytworzyć nowe liście i pąki, a to z kolei może zmniejszyć zbiory.
Koszenie truskawek to zabieg, o którym zapomina wielu ogrodników. Tymczasem niesie ze sobą szereg korzyści. Dzięki niemu rośliny skupiają swoją energię na tworzeniu silnego systemu korzeniowego i pąków kwiatowych. Pobudzony zostaje także wzrost nowych liści, które w czasie zimy będą chroniły krzaczki przed chłodem. Ponadto rośliny, pozbawione starych i często porażonych przez choroby liści, są mniej narażone na kolejne infekcje.
Warto pamiętać o tym, że koszenie truskawek przeprowadza się wyłącznie w przypadku roślin 2- i 3-letnich. Jednoroczne okazy nie wymagają tego zabiegu. W ich przypadku wystarczające jest odchwaszczenie oraz usunięcie rozłogów i chorych liści.
Czytaj też: Posadź to zamiast bukszpanu. Ćma przestanie być problemem
Koszenie truskawek wykonywać należy przy pomocy czystych i ostrych narzędzi, takich jak nożyce czy sekator. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko przenoszenia chorób, a po zabiegu rośliny szybciej się regenerują. Konieczne jest również zebranie i usunięcie wszystkich ściętych części krzaczków, co jest również działaniem profilaktycznym mającym na celu zapobieganie przenoszeniu ewentualnych chorób.
Co trzeba robić z truskawkami po owocowaniu? Nawożenie i opryskiwanie
Truskawki po owocowaniu wymagają również nawożenia, które wspomoże wytwarzanie nowych pędów, liści i pąków kwiatowych. Odpowiednio zasilone krzaczki będą w kolejnym sezonie obficie owocowały. W tym celu można zastosować nawozy organiczne (kompost, obornik) lub wieloskładnikowe nawozy mineralne przeznaczone do truskawek.
Bardzo ważne, aby po zakończonych zbiorach dostarczyć truskawkom takich składników jak potas, fosfor, magnez, wapń i azot. Podawanie tego ostatniego zakończyć należy jednak w połowie sierpnia. Aplikowany później będzie niepotrzebnie pobudzał rośliny do wzrostu, jednocześnie utrudniając im rozpoczęcie zimowego spoczynku.
Poza nawożeniem konieczne może okazać się opryskiwanie truskawek po owocowaniu. Zabieg ten należy przeprowadzić w przypadku stwierdzenia pojawienia się na nich oznak chorób czy ataku szkodników. Szybka reakcja może zapobiec ich rozwojowi. Rośliny będą chronione w dalszej części sezonu, co korzystnie wpłynie na ich kondycję i owocowanie w kolejnym roku.
Czytaj też: Rolnicy muszą znać te przepisy podczas żniw 2025. Grzywna to aż 30 tys. zł