Potężna szklarnia na pomidory powstanie pod Opolem
Ponad 70-hektarowa szklarnia na pomidory będzie powstawała na terenie gminy Dobrzeń Wielki. Pracę znajdzie w niej około 700 osób.
Za inwestycję odpowiedzialna jest firma Gospodarstwa Ogrodnicze T. Mularski S.C. Jest to gospodarstwo rodzinne, które za datę swojego założenia przyjmuje rok 1976. Wtedy to Tadeusz i Maria Mularscy otworzyli pierwszą szklarnię w miejscowości Sobienie Biskupie koło Otwocka. Dziś firma prowadzona jest również przez dzieci Mularskich (Macieja, Agatę, Marcina oraz Mateusza). Pierwsza szklarnia miała powierzchnię 0,5 hektara. Hodowano w niej kwiaty. Pierwszym obiektem nastawionym na szerszą produkcję była szklarnia w Sarnowie koło Będzina.
Na 6 hektarach rozpoczęto tam hodowlę pomidorów. Dziś to główny cel produkcji rodziny Mularskich. Na przestrzeni lat zakładano nowe szklarnie, w kilku różnych lokalizacjach. Obecnie firma posiada cztery zakłady w: Różankach koło Gorzowa Wielkopolskiego, Sarnowie koło Będzina, Pszczynie, Sobieniach i Biskupiach koło Warszawy. Na dzień dzisiejszy powierzchnia obiektów wynosi 45 hektarów szklarni. Zatrudnionych jest około 700 osób. Mularscy produkują około 22 tys. ton pomidorów rocznie, 2 tys. ton jabłek, 1 tys. ton cebuli oraz niewielkie ilości warzyw gruntowych. Warzywa sprzedawane są nie tylko na rynku polskim, lecz także w wielu krajach Unii Europejskiej. Kolejnym obiektem, który zostanie wybudowany przez rodzinne szklarnie Mularskich, jest zakład w Świerklach (powiat opolski).
Koncepcja budowy szklarni powstała w 2006 roku. Wtedy właśnie rozpoczęto proces scalania gruntów pod inwestycję. Koszt budowy ma wynieść około 250 mln złotych. Właścicielom działek, które znajdowały się w miejscu planowanej inwestycji, proponowano inne pola, o zbliżonej powierzchni i jakości. Wszystko wskazywało na to, iż budowa rozpocznie się niedługo po kupnie gruntów. Pierwsze pomidory miały wyjechać w 2010 roku. Tak się nie stało. Obiekt miał mieć 100 ha powierzchni, a zatrudnienie miało znaleźć około 1.000 osób.
Niestety, pomimo przygotowania szczegółowego planu i podpisania deklaracji współpracy pomiędzy marszałkiem województwa opolskiego, wojewodą opolskim, starostą powiatu opolskiego i wójtem gminy Dobrzeń Wielki nie doszło jeszcze do porozumienia z mieszkańcami gminy. Część osób nie była zadowolona z rozmiarów szklarni - postanowiono zatem zmniejszyć obiekt do 76 ha. Wiąże się to ze zmniejszeniem liczby osób, które miałyby tam pracować docelowo. Kolejną przeszkodą, która okazała się barierą nie do przejścia, były wygórowane wymagania co do ceny za grunty pod inwestycję. Niektórzy rolnicy nie zgadzali się na inne działki. W zamian żądali niezwykle wysokich cen za swoje pola. Rekordziści domagali się rekompensaty w wysokości od 300 do 600 tys. zł za hektar.
- Niektórzy właściciele działek żądali ponad 1 mln zł za hektar. Na takie sumy nie możemy się zgodzić. Nasza firma chce dogadać się z rolnikami, kupić ziemię i w końcu rozpocząć budowę. Już i tak termin rozpoczęcia produkcji się oddalił, gdyż sama niwelacja gruntów zajmie około 2 lat. Poszliśmy nawet na ugodę dla mieszkańców i zostawimy pas zieleni z drzewami szerokości 20 m, oddzielający szklarnie od domów we wsi - relacjonuje Mateusz Mularski. Niektórzy właściciele gruntów, nie mogąc się dogadać z Mularskimi, zaskarżyli decyzję starosty o scaleniu do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To przedłużyło rozmowy i sam proces budowy o kolejne miesiące, ponieważ przyznano rację rolnikom.
Jednym z powodów wyboru miejsca na inwestycję jest bliskość Elektrowni Opole. Posiada ona wolne moce cieplne, które zostaną wykorzystane do ogrzewania planowanych szklarni. Właśnie dzięki tej lokalizacji i współpracy z elektrownią, na inwestycji skorzystaliby również mieszkańcy. Droga między Świerklami a Czarnowąsami ma być rozbudowana i wzbogacona o ścieżkę rowerową. Oprócz niewątpliwie dużego plusa, jakim są miejsca pracy - mieszkańcy mogliby mieć również ogrzewane domy. Wszystko dzięki przyłączu, które ma doprowadzać ciepło dla obiektów i również do domów mieszkańców pobliskiej miejscowości. Stopa bezrobocia w województwie opolskim wynosi 12,3 %, co daje nam liczbę ponad 43 tys. bezrobotnych. W szklarniach mają być zatrudniani mieszkańcy okolicznych miejscowości. Głównie będą to kobiety, wśród których stopa bezrobocia jest największa.
- W ubiegłym miesiącu nastąpiło kolejne spotkanie inwestorów z mieszkańcami. Został przedstawiony i jednomyślnie zatwierdzony szacunek gruntów. W listopadzie będzie wiadomo, czy został zatwierdzony projekt szczegółowy. I gdy wszystko pójdzie dobrze, do połowy przyszłego roku zostaną zbudowane drogi dojazdowe do wszystkich działek. I tych inwestycyjnych, i tych, które w zamian otrzymali właściciele ziemscy. Ta inwestycja to nie tylko szansa dla regionu i nowe miejsca pracy, to również poprawa jakości dojazdów, poprzez remonty dróg - tłumaczy Edyta Wenzel-Borkowka, Naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii, Geodeta Powiatowy w Starostwie Powiatowym w Opolu.
Inwestorzy są coraz bliżej realizacji budowy, która miała się rozpocząć w 2006 roku. Po kilku latach rozmów i spotkań nareszcie doszło do porozumienia między wszystkimi stronami. I za kilka lat najnowocześniejsza szklarnia w tej części Europy zostanie wybudowana.
- Tagi:
- Dobrzeń Wielki
- praca
- pomidory
- szklarnia