Okulizacji uczyła się w Holandii

Na czym polega okulizacja?
Okulizacja to zabieg zwany również oczkowaniem, jeden ze sposobów rozmnażania roślin m.in. krzewów owocowych i ozdobnych, w tym także róż. Okulizacja jest metodą opracowaną przez hodowców roślin, która ma na celu uzyskanie szlachetnych lub delikatnych odmian roślin, które "wszczepia" się na podkładki (pędy) odmian charakteryzujących się odpornością na choroby, szkodniki i trudne warunki atmosferyczne np. mróz czy suszę.
Okulizacja pozwala uzyskiwać swego rodzaju hybrydy, które łączą efektowny wygląd szlachetnych odmian np. o konkretnym kształcie i wybarwieniu kwiatów, z wytrzymałością charakterystyczną dla odmian dziko rosnących.
- Odbywa się to poprzez przeniesienie oczka odmiany szlachetnej na szyjkę korzeniową odpowiedniej podkładki, uzyskanej zwykle z siewek bardziej wytrzymałej róży dzikiej. Aby zabieg zakończył się powodzeniem, należy wykonać go bardzo starannie, w przeciwnym razie przeszczepione oczko się nie przyjmie - mówi Marzena Gutkowska, która od lat prowadzi gospodarstwo ogrodnicze w powiecie szydłowieckim.
Niczym chirurg
Tego precyzyjnego fachu Marzena Gutkowska uczyła się zagranicą, w Holandii, gdzie rokrocznie wyjeżdżała do pracy, ale to w rodzinnych stronach ma gospodarstwo, z którego żyje i które wypełnia jej całe życie.
- Byłam wychowana na wsi, mama miała niewielkie 4-hektarowe gospodarstwo, w którym pracowałam od dziecka, zresztą od dziecka pasjonowała mnie przyroda, natura, rośliny zwierzęta, las, gdzie szczepiłam poziomki w wieku 8 lat. To kocham, fascynuje mnie to, co i jak można zrobić, by coś lepiej rosło, rozwijało się - mówi pani Marzena, która w uprawia rośliny: krzewy, drzewa, byliny, kwiaty. - To jest głównie róża pnąca, ale też rabatowa, sosna szczepiona, azalie, rododendrony, hortensje, kosodrzewiny, tuje, sukulenty. Odmian i gatunków jest bardzo wiele. Sezon zaczyna się w styczniu, kiedy szczepimy róże, drzewa owocowe i krzewy, m.in. alejowe, jabłonie. Na wiosnę przypada szczyt sezonu, kiedy sprzedajemy nasze rośliny - mówi absolwentka technikum ogrodniczego, która zaczęła studia na Akademii Rolniczej, ale praktyka wzięła górę i całkowicie oddała się pracy. - Szkoła uczy teorii, ale najlepiej człowiek uczy się praktykując. Przykładem tego jest wspomniana już okulizacja róż, której uczyłam się w Holandii. To zabieg, podczas którego człowiek nadaje kwiatom charakteru, sprawia, że dziki kwiat zyskuje szlachetny kształt. Potrzebny do tego jest dobry nożyk i spryt. Porównałabym to nawet do pracy chirurga, który podczas operacji musi wykonać precyzyjny zabieg w ciele człowieka, tu człowiek operuje rośliny. Co odbywa się przy zachowaniu czystości i staranności, bo inaczej roślina się nie przyjmie. Zabiegi te wykonuje się w lipcu, w pełnym słońcu, to ciężka praca na kolanach, w pochylonej pozycji. Ale jeśli ktoś potrafi to robić i sprawia mu to przyjemność, efekty są zachwycające.
Plecione drzewka
Podobnie jest w przypadku wyplatania z wierzby drzewek wierzbowych, czym pani Marzena zajmuje się w okresie zimowym. Plecione drzewka doskonale sprawdzają się w ogrodach, parkach, przy alejkach...
- Tak jak w każdej innej dziedzinie są trendy, panuje moda, jest popyt na jakieś gatunki, odmiany. Rynek musi się zmieniać i dostosowywać do wymagań klienta. W tym roku powodzeniem cieszy się ciemiernik ogrodowy zwany zimową różą, lub różą Bożego Narodzenia, jedna z nielicznych kwitnących zimą roślin w ogrodzie. To bylina, która zakwita w styczniu i cieszy oko aż do sierpnia. Generalnie kwiaty dobrze robią na duszę. Moim ulubionym kwiatem jest oczywiście róża, choć bardzo lubię hibiskusy, które kwitną do zimy jako krzew - odmiany tarasowe lub w domu - mówi ogrodniczka, która jak może zabiega o klientów i w zależności od ich upodobań i zasobności portfela dobiera odpowiednie dla każdego rośliny. - Jestem elastyczna, często cenę uzależniam i dostosowuję do klienta. Wolę zejść z ceny, by ktoś kupił i cieszył się roślinami tak jak ja, niż miałabym wracać do domu z samochodem wypełnionym po brzegi... - mówi pani Marzena, która ma swoich stały odbiorów na targu w Starachowicach.
Przeczytaj także: Dopłaty do sprzedanych zbóż - rolnik otrzyma niższą z wyliczonych kwot
- Tagi:
- kwiaty okulizacja
- okulizacja