Ile kosztuje biogazownia rolnicza? Jakie formalności trzeba spełnić? [WIDEO]
W całej Polsce istnieje dziś ok. 200 biogazowni rolniczych. To niewiele - w porównaniu np. z Niemcami, choć jak pisaliśmy już wcześniej - potencjał jest o wiele większy.
Biogazownie rolnicze cieszą się coraz większym zainteresowaniem
Warto jednak dodać, że z roku na rok zainteresowanie taką inwestycją wśród rolników jest coraz większe. Przyznają to nam dziś sami eksperci.
- Widać duży wzrost zainteresowania tym tematem w ostatnich latach, w szczególności jeśli mówimy o zeszłym roku oraz obecnym - z uwagi też na pojawienie się atrakcyjnych programów dofinansowania, które w ramach naszej działalności obsługujemy. Widzimy także to "parcie" w kierunku poszukiwania źródeł zielonej energii i rozwoju - mówi w rozmowie z "Wieściami Rolniczymi" Adam Gierada, członek zarządu Koniczyna BIOGAZ, nadzorujący doradztwo, obsługę dofinansowań i postępowań przetargowych (wideo z nim znajdziesz na dole artykułu).
Ile kosztuje biogazowania?
Jak dodaje ekspert, u dużych polskich gospodarstw rolnych czy zakładów przetwórczych, biogaz zyskuje coraz większe zainteresowanie.
Jak to z kolei wygląda - jeśli chodzi o koszty?
- To zależy od segmentu. Można iść w kierunku mikrobiogazowni, która będzie wyłącznie zasilana substratem - na przykład z obornika czy gnojowicy i będzie raczej służyła zagospodarowaniu jego potrzeb, ewentualnie sprzedaży jakieś nadwyżek do sieci. Wtedy taka instalacja, w całości, to powinien być koszt w granicach trochę ponad dwóch milionów złotych netto. Jeżeli z kolei chodzi o dużej biogazownie, to wszystko zależy tak naprawdę w jak duży segment chcemy iść, ale powiedziałbym, że w zakresie od ok. 10 do 30 milionów złotych - wylicza ekspert z Koniczyny Biogaz.
Co z kolei z procedurami?
Jak mówi nasz ekspert, biogazownie rolnicze korzystają m.in. z wielu zwolnień.
ZOBACZCIE ROZMOWĘ WIDEO Z EKSPERTEM KONICZYNY BIOGAZ: