Budują największą elektrownię na świecie. Będzie widoczna z kosmosu
O wspomnianej potężnej inwestycji napisał niedawno portal cnn.com.
Największa na świecie elektrownia powstaje w Indiach
Inwestycja realizowana jest obecnie w Indiach - w zachodniej części kraju na "jałowych" połaciach pustyni. Według wyliczeń będzie w stanie wygenerować moc, która wystarczyłaby np. do zasilenia całej Szwajcarii.
Jak zaznacza portal CNN, prace realizuje Sagar Adani, który jest dyrektorem wykonawczym Adani Green Energy Limited (AGEL). Jest także bratankiem Gautama Adaniego, drugiego najbogatszego człowieka w Azji.
Grupa Adani - jak opisuje CNN - to potężny konglomerat, największy indyjski importer węgla, który prowadzi działalność w różnych dziedzinach: od portów i elektrowni cieplnych po media i produkcję cementu.
Elektrownia w Indiach za 20 miliardów dolarów. Będzie widoczna z kosmosu
- AGEL buduje rozległą elektrownię słoneczną i wiatrową w stanie Gujarat w zachodnich Indiach kosztem około 20 miliardów dolarów. Po ukończeniu za około pięć lat będzie to największy na świecie park odnawialny i powinien generować wystarczającą ilość czystej energii elektrycznej, aby zasilić 16 milionów indyjskich domów - opisują dziennikarze CNN, którzy rozmawiali z Sagarem Adani.
Nowa elektrownia powstaje ok. 20 km od granicy indyjsko-pakistańskiej. Park będzie zajmował powierzchnię ponad 200 mil kwadratowych i będzie największą elektrownią na świecie. Wstępny koszt to - bagatela - 20 miliardów dolarów.
Jak informuje CNN, indyjski konglomerat w ciągu następnej dekady planuje zainwestować 100 miliardów dolarów w transformację energetyczną, przy czym 70% inwestycji przeznaczono na czystą energię.
- Tagi:
- Indie
- energia odnawialna