Nowa norma dla rolników od nowego roku. Ilu hektarów dotyczy GAEC 2?
Przypomnijmy: normy GEAC, czyli tzw. normy "dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska" to nic innego jak przepisy, realizowane w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, które dotyczą w głównej mierze założeń Zielonego Ładu.
CZYTAJ TAKŻE: Normy GAEC 6. Rolniku, możesz wjechać na pole z pługiem
W praktyce określają one konkretne warunki, które trzeba spełniać, by otrzymywać dopłaty bezpośrednie - chodzi o tzw. zasadę warunkowości.
Norm GEAC jest dziewięć. Już niedługo zacznie obowiązywać ta dotycząca ochrony torfowisk i terenów podmokłych - czyli GEAC 2.
Norma GAEC 2 od nowego roku. Czego dotyczy?
Przypomnijmy: wprowadzenie normy GAEC 2 ma na celu chronienie gleb bogatych w węgiel oraz wspomnianych terenów podmokłych.
Zacznie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2025 roku.
Wcześniej polskie władze musiały wyznaczyć konkretne obszary w całym kraju dla wspomnianej normy.
GAEC 2. Jak wyznaczano grunty rolne?
Jak tłumaczy dziś resort, przed wyznaczeniem terenów do realizacji GAEC 2 niezbędne było przeprowadzenie dokładnych badań aktualnego stanu gleb pochodzenia organicznego na obszarze całego kraju.
- W procesie wyznaczania gruntów objętych GAEC 2 udział brali naukowcy z IUNG-PIB, którzy w latach 2021-2023 przeprowadzili inwentaryzację terenów, analizy gleb, analizy zdjęć satelitarnych niezbędne do wyznaczenia obszarów (działek ewidencyjnych) objętych ochroną w ramach normy GAEC 2, których wyniki zostały następnie nałożone na numeryczny model terenu - opisuje resort rolnictwa.
W ten sposób wyznaczono blisko 146 tys. ha takich obszarów.
Jakie wymogi trzeba spełnić w ramach normy GEAC 2?
Następnie odbywały się konsultacje społeczne, które miały określić szczegółowe wymogi, jakie muszą spełnić rolnicy.
I tak, zgodnie z uchwałą Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która powstała pod koniec października, wymogi dla GEAC 2 są następujące:
Na trwałych użytkach zielonych:
- zakaz przekształcania lub zaorywania (dopuszcza się wykonanie zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata);
- zakaz wydobywania torfu;
- zakaz budowy nowych rowów i instalacji drenujących do odwadniania/odprowadzania wody
z terenu.
Na gruntach ornych:
- zakaz orania;
- zakaz wydobywania torfu;
- zakaz budowy nowych rowów i instalacji drenujących do odwadniania/odprowadzania wody z terenu
Uwaga! Norma GAEC 2 nie dotyczy odbudowy gleb organicznych użytkowanych rolniczo, które są osuszonymi torfowiskami.
- Te obowiązki zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (UE) 2024/1991 (tzw. rozporządzenie NRL) uchwalonym w roku 2024, a więc już po ustanowieniu w 2021 r. przepisów dotyczących WPR - informuje resort rolnictwa.
CZYTAJ TAKŻE: Zmiany w eWniosekPlus - norma GAEC7 na 2024 r. i płatność dla małych gospodarstw
- Tagi:
- norma GEAC 2
- GEAC 2
- GEAC