Numer identyfikacyjny gospodarstwa - nie na każdy numer otrzymasz wsparcie!
Numer producentów ARiMR, inaczej nazywany numerem identyfikacyjnym ewidencji producentów, składa się z 9 cyfr i identyfikuje każdego producenta rolnego, który jest posiadaczem zwierząt lub osobą, która chce ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej - dopłaty z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Numer identyfikacyjny nadawany jest przez ARiMR i obowiązkowo musi go posiadać każdy producent, oprócz tego osoba taka musi zostać wpisana do ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Jak podkreśla ARiMR, w celu nadania numeru identyfikacyjnego należy złożyć wniosek o wpis do Ewidencji Producentów.
Czy każdy rolnik musi posiadać numer identyfikacyjny?
Tę kwestię jednoznacznie wyjaśnia ARiMR:
- Każdy producent, będący posiadaczem zwierząt lub zainteresowany uczestnictwem we współfinansowanych lub finansowanych ze środków Unii Europejskiej mechanizmach administrowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) lub Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR), jest zobowiązany do uzyskania numeru identyfikacyjnego oraz wpisu do krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności - uzasadnia ARiMR.
Zatem każdy rolnik ubiegający się o płatności bezpośrednie jest zobowiązany do uzyskania numeru identyfikacyjnego oraz wpisu do krajowego systemu ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Numer "ograniczony" a dopłaty bezpośrednie
Czy rolnik, który ma nadany "numer ograniczony" może starać się o dopłaty bezpośrednie oraz o inne rodzaje wsparcia?
- Rolnik posiadający „numer ograniczony" nie spełnia warunków do przyznania płatności bezpośrednich - informuje nasz portal biuro prasowe ARiMR.
Zatem tylko rolnik posiadający pełen numer gospodarstwa może otrzymać wsparcie.
Jednocześnie ARiMR zaznacza, że tryb i zasady wpisu do ewidencji producentów oraz nadania numeru identyfikacyjnego uregulowane są w ustawie z dnia z dnia 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (Dz. U. 2022 r., poz. 2001 z późn. zm.).
Małżeństwo rolników i dwa numery gospodarstwa
Czy w przypadku rolników będących małżeństwem, jest możliwe nadanie dwóch numerów gospodarstw? Jest to często poruszane zagadnienie. Czy w takim przypadku małżeństwo, posiadające rozdzielność majątkową, może występować oddzielnie o dopłaty, wsparcia?
- W przypadku kiedy małżonek jest producentem rolnym i prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą, może on wystąpić z wnioskiem o nadanie oddzielnego numeru identyfikacyjnego. W przypadku złożenia takiej deklaracji wnioskodawca (małżonek) jest zobowiązany do wskazania dowodów potwierdzających tę okoliczność. Dowody (np. dokumenty) powinny zostać dołączone do wniosku o wpis do ewidencji producentów - odpowiada nam biuro prasowe ARiMR.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
ARiMR informuje - pismo należy odebrać w ciągu 14 dni! - przeczytaj tutaj, by nie przegapić terminu.
- Tagi:
- słowniczek rolnika