Nowe przepisy dotyczące świń
Nowe przepisy dotyczące Afrykańskiego Pomoru Świń.
W dniu 26 kwietnia br. w Dzienniku Urzędowym UE ukazało się rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 428/2014 przyjmujące nadzwyczajne środki wspierania rynku wieprzowiny na Litwie i zmieniające rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 324/2014 przyjmujące nadzwyczajne środki wspierania rynku wieprzowiny w Polsce. Zmiana dotycząca Polski ma na celu wyeliminowanie ryzyka podwójnego finansowania. Pomoc wypłacana na mocy rozporządzenia nr 324/2014 ma ograniczać się do hodowców świń niekorzystających z wkładu finansowego z tytułu wczesnego uboju określonego w decyzji wykonawczej Komisji nr 2014/236/UE z dn. 24 kwietnia 2014 r.
Decyzja nr 2014/236/UE dotyczy wkładu finansowego Unii z tytułu środków nadzoru i innych środków nadzwyczajnych wprowadzonych w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń (ASF). Na mocy niniejszej decyzji, działania podejmowane przez te kraje w celu nadzoru choroby, czyszczenia i dezynfekcji pojazdów oraz kampanii uświadamiających są współfinansowane przez UE na poziomie 50%. Działania podejmowane przez Litwę i Polskę w celu zapobieżenia zagęszczenia świń na zakażonych obszarach w pobliżu granicy z Białorusią są współfinansowane na poziomie 30%.
Niemcy pomogą Ukrainie zwalczać ASF
Niemcy i Ukraina podpisały niedawno porozumienie dotyczące wspólnych wysiłków w zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) i zapobiegających rozprzestrzenieniu się tej choroby w Europie. Ukraina uczyniła już duży postęp w walce z ASF. W tym roku nie zanotowano w kraju żadnego ogniska tej choroby. Porozumienie z Niemcami obejmuje wymianę ekspertów z dziedziny weterynarii, wzajemne wsparcie oraz utworzenie sieci laboratoriów diagnostycznych. Podpisana umowa jest przedłużeniem dwustronnego porozumienia z 2004 r. dotyczącego współpracy w zakresie weterynarii.