Nowe formy pomocy dla producentów rolnych - jest projekt
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, pod pozycją "RD687" został zarejestrowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - zakłada on nowe formy pomocy dla rolników.
Ministerstwo przeanalizowało statystyki
Jak podaje resort rolnictwa, zgodnie z danymi GUS w grudniu 2022 r. stado loch na chów w Polsce ponownie się zmniejszyło - w porównaniu z grudniem 2021 r. o 61,4 tys. sztuk (o 9,4%) do poziomu 592,6 tys. sztuk, w tym pogłowie loch prośnych zmniejszyło się o 29,1 tys. sztuk (o 6,7%) do 404,8 tys. sztuk.
- Spadek liczby gospodarstw wynika głównie z czynników rynkowych – braku lub bardzo niskiej opłacalności produkcji spowodowanej m.in. coraz wyższymi kosztami produkcji wynikającymi m.in. z inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Zagraża to utarcie płynności finansowej podmiotów prowadzących chów trzody chlewnej - informuje ministerstwo rolnictwa
Jednocześnie w związku z destabilizacją sytuacji na światowych rynkach żywności i produktów rolnych spowodowaną agresją Federacji Rosyjskiej niezbędne podejmowanie działań zwiększających stabilność produkcji roślinnej. Jednym z czynników mogącym mieć wpływ na stabilizację tego rynku wydaje się być zwiększenie wymiany kwalifikowanego materiału siewnego.
- Problemy finansowe obejmują również podmioty prowadzące działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury, dotknięte konsekwencjami wystąpienia w 2022 r. sytuacji ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, Jeziora Dabie lub obiektach akwakultury funkcjonalnie powiązanych z tymi wodami - twierdzi resort rolnictwa.
Co proponuje ministerstwo?
W przedkłozonym projekcie rozporządzenia proponuje się wprowadzenie nowych form pomocy:
- dla producentów rolnych, którzy zgłosili do Agencji do dnia 15 września 2023 r., zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, oznakowanie świń urodzonych w jego gospodarstwie od dnia 1 maja 2023 r. do dnia 31 sierpnia 2023 r. i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
- dla producentów rolnych, którzy zakupili od dnia 15 lipca 2022 r. do dnia 15 czerwca 2023 r. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych i którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy,
- w związku z wystąpieniem w 2022 r. sytuacji ekologicznej na wodach rzeki Odry, kanałów odrzańskich, starorzeczy połączonych z Odrą, Zalewu Szczecińskiego, Zalewu Kamieńskiego, jeziora Dąbie lub obiektach akwakultury funkcjonalnie powiązanych z tymi wodami podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury, dotkniętym konsekwencjami tej sytuacji.
Ministerstwo uważa, że projektowana pomoc powinna wpłynąć na poprawę płynności finansowej podmiotów prowadzących działalność rolniczą oraz podmiotów prowadzących działalność w zakresie akwakultury i rybołówstwa.
Kiedy poznamy szczegóły?
Teraz pozostaje czekać na szczegóły - w jakiej wysokości ina jakich warunkach pomoc ta bedzie udzielona? lanowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2023 roku.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.