Z tego powodu Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła się do ministra rolnictwa z prośbą o pilną interwencję i zmianę przepisów, aby jak największa ilość rolników mogła skorzystać z dopłat do nawozów.
Wielkopolska Izba Rolnicza zwróciła uwagę na przedstawione przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji zasady dotyczące wsparcia w ramach dofinansowania do zakupu nawozów.
- Jako samorząd rolniczy zauważamy problem w sytuacji, gdzie rolnicy, którzy przejęli gospodarstwa od rodziców, po dacie zakupu nawozów przez poprzednich właścicieli, nie mogą skorzystać z ww. wsparcia. Faktury zakupu nawozów wystawione są na poprzedniego użytkownika, a wniosek o dopłaty bezpośrednie złożony jest na obecnego (w tym przypadku następcę) - zauważa WIR.
Wielkopolska Izba Rolnicza broni interesu każdego rolnika
WIR argumentuje swoje stanowisko tak, że wielu rolników zostanie automatycznie wykluczonych z pomocy i nie będzie mogło skorzystać z zastrzyku finansowego, który z pewnością pomógłby poprawić płynność finansową ich gospodarstw.
- Aktualna sytuacja na rynkach rolnych jest niepokojąca, dlatego w naszej opinii nie należy blokować możliwości otrzymania tego typu wsparcia dla rolników. W związku z powyższym, zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o pilną interwencję i zmianę przepisów, aby jak największa ilość rolników mogła skorzystać z dopłat do nawozów - interweniuje WIR.
Ministerstwo odpowiedziało
WIR poinformowała, że na swoje pismo otrzymała odpowiedź, jednak nie znalazła w niej deklaracji co do zmiany zasad udzielania pomocy w omawianej sprawie.
Ministerstwo poinformowało, iż zgodnie z przepisami Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udziela pomocy finansowej producentowi rolnemu, który m.in. w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Na dofinansowanie zakupu w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 15 maja 2023 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu nawozami lub sprzedaży nawozów.
- A zatem jednym z warunków ubiegania się przez producentów rolnych o pomoc jest udokumentowanie w sposób nie budzący wątpliwości dokonania przez tego producenta, który prowadzi działalność rolniczą zakupu nawozów w okresie od 16 maja 2022 r. do dnia 15 maja 2023 r., ceny jaką zapłacił producent rolny za nawóz oraz jego ilość - tak Izba tłumaczy stanowisko resortu rolnictwa.
Jak podkreśla WIR, potwierdzeniem prowadzenia działalności rolniczej na posiadanych gruntach rolnych jest np. złożenie wniosku o płatności bezpośrednie. Wniosek ten zawiera również informację o powierzchni upraw rolnych oraz traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk, na których ten producent prowadzi produkcję rolną, która jest niezbędna do udzielenia pomocy.
Przypominamy, nabór wniosków o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych potrwa do 31 lipca 2023 r.
________________________________________
Jest zgoda KE na dopłaty do materiału siewnego - o tym przeczytasz tutaj, kliknij proszę.Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.