Nie spełniali wymagań, musieli natychmiast ubić swoje świnie
Inspektorzy weterynarii cały czas kontrolują gospodarstwa trzodziarskie.
Kontrole w gospodarstwach produkujących trzodę chlewną
Gospodarstwa produkujące trzodę chlewną są cały czas kontrolowane przez inspektorów weterynarii. Służby sprawdzają, czy hodowcy spełniają wymagania bioasekuracji. Wymóg ten wynika z rozporządzenie ministerstwa rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Działania te związane są z walką z afrykańskim pomorem świń.
Przypomnijmy, że choroba pojawiła się w Polsce w 2014 roku. W tym roku odnotowano 14 ognisk ASF u świń, najwięcej w Wielkopolsce. Rolnicy, którzy musieli zabić swoje sztuki w związku z pojawieniem się choroby, otrzymali odszkodowania.
Jednym z wymogów, jaki muszą realizować producenci trzody chlewnej jest posiadanie planu bezpieczeństwa biologicznego.
- Pierwotny pomysł był taki, by w planie bezpieczeństwa biologicznego producenci opisali, w jaki sposób dbamy o bezpieczeństwo biologiczne w naszym gospodarstwie. W praktyce większość tych właścicieli małych gospodarstw dostarczyła nam plan bezpieczeństwa, którego wzór był przygotowany przez głównego lekarza weterynarii. W takim planie gospodarz potwierdził, że robi wszystko zgodnie z tym, co przygotował GLW. Właściciele większych gospodarstw w większości sporządzili je w ten sposób, że przygotowali część opisową, w której określili, gdzie leży gospodarstwo, jak jest ogrodzone, kto zajmuje się pracą w gospodarstwie, ile jest budynków, itd. Dodatkowo poprosiliśmy o mapkę gospodarstwa - mówi Janina Świerczyńska, powiatowa lekarz weterynarii w Gostyniu.
Hdowcy w swoich planach deklarują, że przebierają się przed wejściem do chlewni, stosują środki higieny osobistej, mają wyłożone maty, stosują środki dezynfekcyjne.
Uchybienia odnotowano w wielu gospodarstwach
Ilu rolników zostało skontrolowanych w okresie od stycznia do sierpnia 2022 roku? Jak wynika z danych przesłanych przez Główny Inspektorat Weterynarii w czasie tym służby odwiedziły 58 968 rolników. W przypadku prawie 21 tysięcy gospodarstw stwierdzono uchybienia.
W odniesieniu do ponad 3 tysięcy gospodarstw powiatowi lekarze weterynarii wydali decyzje administracyjne w sprawie usunięcia uchybień, natomiast w przypadku 315 gospodarstw zostały wydane decyzje administracyjne w przedmiocie nakazu zabicia lub uboju świń i czasowego zakazu ich utrzymywania.