Żuchowski: inwestycje wszędzie, gdzie tylko możliwe.
Planowanie przestrzenne na terenach wiejskich ma według ministerstwa odblokować ich rozwój.
Takie stwierdzenie padło podczas odbywającego się w ministerstwie seminarium „Planowanie przestrzenne na obszarach wiejskich - potrzeby zmian”, na którym debatowano o systemie planowania i zagospodarowania przestrzennego na obszarach wiejskich.
Wzięli w nim udział przedstawiciele: ministerstwa infrastruktury i budownictwa, ministerstwa rozwoju i środowiska, prawników, samorządowców oraz ekspertów zajmujących się problematyką planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że w 1994 r. przyjęto ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która jest już przestarzała.
- Wówczas były dwa plany: ogólny plan oraz plany szczegółowe i wtedy nie było tych problemów, które są obecnie, gdy potrzebny jest rozwój na obszarach wiejskich. Ostatnie 10-15 lat to dzika zabudowa na ternie wsi i miast, ponieważ niewydolność „aparatu planistycznego" oraz koszty powodują, że większość gmin czy miast korzysta z decyzji o tzw. warunkach zabudowy i zagospodarowania, co z punktu widzenia planowania jest niedobre - zaznaczył Jurgiel.
Podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa - Tomasz Żuchowski zaznaczył, że planowanie przestrzenne nie dzieli się na miejskie i wiejskie.
- Można zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejszy stan rzeczy w tym zakresie wymknął się już dawno spod kontroli. Dziś jest to jeden z najbardziej zaniedbanych kawałków Polski - powiedział wiceminister. - Obecnie zaciera się granica pomiędzy miastem i wsią, a oba te obszary oddziaływają na siebie wzajemnie w żywiołowy, nieuregulowany sposób, często powodując wzajemne blokowanie rozwoju.
Podkreślił, że chaotyczny sposób zabudowy mieszkaniowej, w tym nieprawidłowe i nieefektywne gospodarowanie gruntami rolnymi, zwiększa koszty urbanizacji, utrudnia dostęp do usług, przyczynia się do degradacji krajobrazu, a także zamyka możliwości wytworzenia się tożsamości lokalnej.
Wiceminister zapowiedział opracowanie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego tak, aby można było rozpocząć porządkowanie obszarów wiejskich.