Żniwa 2016. Jakie ceny zbóż? Po ile pszenica? Po ile kukurydza?
Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rynku światowym w obrocie zbożami. Dowiedzieliśmy się także ile obecnie proponują punkty skupu za owies, jęczmień, kukurydzę czy pszenżyto.
Zboże na rynku światowym
Ceny pszenicy na giełdzie europejskiej bez zmian. Jak podają specjaliści z FAMMU/FAPA pszenica w kontrakcie wrześniowym była notowana po 166,3 EUR/tonę, tj. tylko o 0,3% więcej niż tydzień temu.
Inaczej jest w przypadku kukurydzy. Tam zauważalne są spadki cen - w najbliższym kontrakcie (jak wyjaśnia FAMMU/FAPA) o 2,9% do 165 EUR/tonę.
Francja ma ogromny problem z pszenicą
Obecne notowania pszenicy związane są z prognozowanymi słabymi plonami w Unii Europejskiej. Zwłaszcza dotyczy to Francji, gdzie przewiduje się rekordowo niskie zbiory.
- Według niektórych firm analitycznych tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej we Francji wyniosą 30-32 mln ton, znacząco mniej w porównaniu do blisko 41 mln ton rok wcześniej. Problematyczna może być także jakość ziarna. Pogoda w północnej Francji ma się jednak poprawić. Deszcze, które były jeszcze w tym tygodniu odnotowywane w tej części kraju, powinny nieznacznie przesunąć się do obszarów położonych w południowo-zachodniej i północno-wschodniej części Francji, co powinno pozwolić na rozpoczęcie żniw na północy pod koniec tygodnia. Podobne trudności występują w Niemczech. Tutaj także pojawiają się niepokoje o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów - podają eksperci z FAMMU/FAPA.
Czytaj także: Żniwa na półmetku? Najnowsze informacje o sytuacji na polach KLIK
Spadek produkcji pszenicy w UE o 17 mln ton w stosunku do zeszłorocznych żniw przewidują niektórzy eksperci. Rolnicy unijny, według ich szacunków, mają zebrać 134 mln ton pszenicy. Czy to wpłynie na cenę tych płodów? Prawdopodobnie nie. Notowania zbóż zapewne nie wzrosną, a to za sprawą dostępności światowego ziarna.
- W ujęciu globalnym pszenicy ma być więcej niż sezon wcześniej, głównie dzięki urodzajowi w krajach basenu Morza Czarnego (zwłaszcza w Rosji), w USA i Australii - podaje FAMMU/FAPA.
Rosja zbierze rekordowe ilości zbóż?
Bardzo konkurencyjni dla unijnych plantatorów zbóż w tym roku mogą być rolnicy z Rosji, którzy mają, według nieoficjalnych prognoz, zebrac rekordowe ilości zbóż (nawet 113 – 116 mln ton), w tym 70-71 mln ton pszenicy miękkiej.
- Oznacza to ogromną nadwyżkę eksportową. W połączeniu ze słabością rubla, rosyjska oferta będzie mocno konkurencyjna. To może powodować presję na spadek cen pszenicy na rynku światowym - zaznacza FAMMU/FAPA.
Czytaj także: Żniwa 2016. Zmagazynuj czyste ziarno KLIK
USA będzie dominować w produkcji kukurydzy
Zdaniem specjalistów FAMMU/FAPA ceny kukurydzy też raczej nie wzrosną. Prognozy globalnej produkcji są bardzo wysokie. Lider w produkcji i eksporcie kukurydzy na świecie, a więc USA ma zebrać aż 384,7 mln ton tego zboża, przy szacowanych średnich plonach na prawie 11 ton z ha.
Unia Europejska także spodziewa się dobrych zbiorów kukurydzy, które według lipcowego raportu Strategie Grains wyniosą 61,7 mln ton.
Jaka sytuacja w Polsce?
Odnotowuje się spadek cen zbóż. W porównaniu do końca lipca, w przypadku każdego gatunku można zauważyć tendencję spadkową o kilkanaście - kilkadziesiąt złotych na tonie.
Z danych, które zebrało ministerstwo rolnictwa wynika, że średnia cena pszenicy w naszym kraju na targowiskach kształtuje się na poziomie 699 zł/tonę. Najwyższa jest w woj. zachodniopomorskim (800 zł/tonę), najniższa w woj. warmińsko-mazurskim (580 zł/tonę).
W przypadku żyta, średnia cena w Polsce wynosi 496 zł/tonę. Najwyższa cena jest w Małopolsce (600 zł/tonę), natomiast najniższa w woj. świętokrzyskim (463 zł/tonę).
638 zł/tonę to obecnie średnia cena jęczmienia w Polsce. Najniższą cenę tego gatunku zbóż da się zauważyć na targowiskach w Świętkorzyskiem (około 525 zł/tonę), a najwyższą w woj. śląskim (725 zł/tonę).
W przypadku owsa ceny kształtują się następująco: średnia na targowiskach - 560 zł/tonę, najwięcej kosztuje w woj. kujawsko-pomorskim (775 zł/tonę), najmniej w woj. świętokrzyskim (513 zł/tonę).
Tona pszenżyta obecnie kosztuje średnio 592 zł. Najwyższe notowania można zauważyć w woj. zachodniopomorskim (700 zł/tonę), a najniższe w woj. świętorzyskim (513 zł/tonę).
Według ministerstwa rolnictwa średnia cena kukurydzy wynosi 849 zł/tonę. Najdroższa jest w woj. łódzkim (925 zł/tonę), najtańsza w woj. podkarpadkim (750 zł/tonę).