Zezwolenie na walkę z bobrem
Rolnicy, u których w obrębie ich pól zagniezdziły się rodziny bobrów, wiedzą jak dokuczliwy potrafi to być sąsiad. Jest jednak możliwość legalnej rozbiórki tam i żeremi. Pytanie tylko kto się pierwszy zmęczy? Bóbr czy rolnik?
Bóbr europejski rozprzestrzenił się na terenie całego kraju czyniąc w niektórych regionach duże szkody. Obecnie w Polsce żyje ponad 100 tys. sztuk bobrów, a Wielkopolsce liczebność tego gatunku szacuje się już na ponad 4 tys. sztuk (dane wg GUS z 2015 r). Populacja tego gatunku jest bardzo liczna i do tego ciągle ulega zwiększeniu, głównymi powodami takiego zjawiska jest objęcie tego gatunku całkowitą ochroną oraz brak naturalnych wrogów. Zagęszczenie oraz tak duża liczebność powoduje iż szkody wyrządzane przez bobry w rolnictwie i gospodarce leśnej są dotkliwe i zagrażające naturalnej równowadze środowiska naturalnego. Jak podają źródła naukowe dorosła para bobrów rocznie może wyciąć nawet 400 sztuk drzew rocznie.
Jednak od niedawna zwierzę to jest umieszczone na liście gatunków objętych częściową ochroną dopuszczonych do pozyskania przez odstrzał z broni myśliwskiej lub chwytania w pułapki żywołowne w okresie od 1 października do 15 marca. Pozyskiwanie wymaga zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Rolnik może także wnioskować o wydanie zezwolenia na wykonanie czynności podlegających zakazom, w tym niszczenia tam bobrowych. Wniosek taki można złożyć w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 82 zł. Rolnik, nawet gdy posiada zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na niszczenie tam bobrowych oraz żeremi musi pamiętać, że te czynności może przeprowadzić zgodnie z terminami określonymi w ustawie o ochronie przyrody tj. od 1 marca do 15 kwietnia albo od 1 sierpnia do końca października.
Przeczytaj także: A może odszkodowanie? KLIK
Wniosek powinien zawierać miedzy innymi:
- Opis czynności, na którą może być wydane zezwolenie (w przypadku usunięcia tam bobrowych- mapka lokalizacyjna z wyszczególnieniem rodzaju rowu)
- liczbę lub ilość osobników, których dotyczy wniosek, o ile jest to możliwe do ustalenia
- Wskazanie:
- miejsca: położenie administracyjne (nr ewidencyjny działki, miejscowość, gmina), w przypadku zezwolenia dot. odstrzału oraz usuwania tam, nor, żeremi bobrowych należy załączyć mapkę z zaznaczonym ciekiem lub obszarem, na którym wykonywane będą czynności,
- czasu: dzień, miesiąc i rok, kiedy będą wykonywane czynności,
- zagrożeń wynikających z wykonania wnioskowanych czynności dla gatunków objętych ochroną (w przypadku odstrzału należy wskazać informację o lokalnej populacji gatunków wnioskowanych do odstrzału),
- sposobu wykonania czynności (wskazanie sposobu, metody i stosowanych urządzeń do chwytania, odławiania lub zabijania zwierząt lub sposobu wykonania innych czynności, na które może być wydane zezwolenie),
- czy istnieją rozwiązania alternatywne w stosunku do wnioskowanych czynności, jeśli tak należy wskazać jakie.
Należy jednak pamiętać, że niszczenie tam i żeremi bez zezwolenia jest surowo karane. Samowolne dopuszczenie się takich czynności jest traktowane jako wykroczenie, co może skończyć się wysoką karą a nawet tymczasowym aresztem.
Mając zezwolenie na rozbiórkę tamy bobrowej należy pamiętać, że niszczenie tam powinno się odbywać w terminie od 1 marca do 15 kwietnia albo od 1 sierpnia do końca października.
Pytanie nasuwa się jedno, czy walka z bobrami poprzez usuwanie tam ma sens, mając na uwadze fakt, iż bobry potrafią odbudowac zniszczoną tamę w jedną noc.