Zbiorniki na paliwo - złagodzą przepisy?
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego z wnioskiem o złagodzenie wymogu przechowywania paliw w zbiornikach dwupłaszczowych.
Chodzi o wyłączenie z tego obowiązku rolników. - Zakup zbiornika dwupłaszczowego jest zbyt dużym wydatkiem dla wielu rolników. Samorząd rolniczy nie neguje konieczności ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami ropopochodnymi, jednak podejmowane w tym celu działania powinny być adekwatne do stopnia zagrożenia i uwzględniać specyfikę pracy w rolnictwie. Rolnik, który nie posiada wymaganego przepisami zbiornika, zmuszony jest do częstego, kilkunastokilometrowego dojazdu do stacji paliw, co obciąża dodatkowo finansowo gospodarstwa rolne - czytamy w komunikacie KRIR.
Paliwo na terenie swojego gospodarstwa musi ono znajdować się w atestowanym zbiorniku naziemnym dwupłaszczowym, o pojemności do 5m3. Zbiornik dwupłaszczowy to taki, który posiada podwójną konstrukcję ścian - wszystko po to, by zabezpieczyć, przed wyciekiem oleju napędowego. Zbiornik wewnętrzny jest obudowany drugim - zewnętrznym, którego pojemność wynosi 110% pojemności wewnętrznego. - Taka konstrukcja w przypadku np. wystąpienia rozszczelnienia wewnętrznego powoduje, że paliwo nie wycieka bezpośrednio do gruntu i nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, tylko gromadzi się w płaszczu zewnętrznym - wyjaśnia Podlaska Izba Rolnicza.
Rolnicy, którzy decydują się na zakup i montaż zbiornika do 2,5 tys. litrów, nie muszą starać się o żadne pozwolenia. W ich przypadku zastosowany jest tzw. dozór uproszczony. Jeśli jednak pojemność zbiornika przekracza 2,5 tys. litrów (do 15 m3), jego właściciel objęty jest tzw. dozorem ograniczonym i musi wystąpić o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla użytkowania. - W tym przypadku musi raz na 2 lata wykonać badania okresowe, a koszt takiego badania wynosi 250 zł. Zbiornik, którego pojemność przekracza 2,5 m3, powinien być także wyposażony w urządzenie sygnalizujące powstanie wycieku i elementy zabezpieczające przed przenikaniem płynu do gruntu - dodaje Podlaska Izba Rolnicza. Wybierając zbiornik o takiej pojemności warto przede wszystkim pamiętać o tym, aby miał on zaprojektowane otwory inspekcyjne, które umożliwią oględziny wewnętrzne, jego czyszczenie, naprawę i ewentualne badania.
To, gdzie zlokalizowany powinien być zbiornik, także regulują przepisy prawa. Minimalna odległość od domu powinna wynieść przynajmniej 10 m, z kolei od pozostałych budynków i granicy działki 5 m. Minimalna odległość mini stacji bądź zbiornika od drogi nie może być mniejsza niż 3 m, a od lasu 20 m.
Warto pamiętać, że w kwietniu tego roku zmieniły się przepisy dotyczące transportu paliwa. Jeśli rolnik zakupi jednorazowo więcej niż 500 litrów paliwa, musi to jeszcze tego samego dnia zgłosić za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Za złamanie nowych przepisów grożą kary. Administracja celno-skarbowa otrzymała uprawnienia do nakładania kar za wykroczenia w dostarczaniu towarów objętych akcyzą, w tym paliw. Ustawa o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów mówi, że kara może wynieść do 46% wartości netto zakupionego towaru, jednak nie mniej niż 20 tys. zł. (red)