Zamiast kilku - jedna inspekcja ds. bezpieczeństwa żywności
Zamiast trzech różnych inspekcji powstanie jedna - Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności. Ma zacząć funkcjonować od stycznia 2017 r.
Zdaniem ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela konieczne jest podjęcie stosownych kroków na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności w Polsce. Na temat przeprowadzenia reformy instytucjonalnej w tej sprawie rozmawiało kierownictwo Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas ostatniego posiedzenia. Podkreślano na nim, że nadzór powinien być prowadzony nad żywnością od wyprodukowania na polu, aż do sprzedaży konsumentowi. Będzie to możliwe jedynie przez zintegrowanie wszystkich procesów kontrolnych i monitorujących w całym łańcuchu żywnościowym. Najlepiej więc połączyć kilka inspekcji w jedną – Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ).
Obecnie funkcjonują 3 inspekcje nadzorowane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi: Inspekcja Weterynaryjna, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, a także w części swoich kompetencji Państwowa Inspekcja Sanitarna nadzorowana przez Ministra Zdrowia oraz Inspekcja Handlowa funkcjonująca w ramach struktury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Czytaj także: Chcesz sprzedać gospodarstwo? Poczekaj!
Co przyniesie powstanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ)?
- Zapewni lepszą organizację pracy, optymalne wykorzystanie bazy laboratoryjnej, specjalistycznego sprzętu dotychczasowych inspekcji, a także ich zasobów kadrowych i majątkowych. Na skutek połączenia inspekcji zostaną także wyeliminowane przypadki dotyczące dublowania się lub nakładania kompetencji w niektórych obszarach objętych nadzorem, a jednocześnie nastąpi zintegrowanie procesów, które obecnie są rozczłonkowane i rozproszone w wielu instytucjach – wyjaśnia Iwona Chromiak z biura prasowego MRiRW.
Poza tym konsolidacja inspekcji pozwoli na szybsze i kompleksowe przeprowadzenie kontroli u przedsiębiorcy.
- Kluczowym jest aby zintegrować wszystkie zadania związane z nadzorem w łańcuchu żywnościowym, a nie tylko te podległe Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi - zaznacza Iwona Chromiak.
Czytaj także: Stawki wsparcia do produkcji mleka i trzody
Ministerstwo rolnictwa zaznacza, że bardzo ważne jest ustanowienie organów Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym jako organów administracji niezespolonej.
- Skonsolidowanie wielu rozproszonych do tej pory procesów kontrolnych zapewni także optymalne wykorzystanie zasobów finansowych, administracyjnych i techniczno-laboratoryjnych - zapewnia Iwona Chromiak.
Na posiedzeniu kierownictwa ministerstwa rolnictwa podjęto także decyzję o powołaniu zespołu do spraw reformy instytucjonalnej na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności w Polsce.