Wścieklizna - 36. przypadek w tym roku!
Z Głównego Inspektoratu Weterynarii dopływają informacje o kolejnym - już 35. - przypadku wścieklizny w tym roku.
Chorobę odnotowano w woj.: mazowieckim. Stwierdzono ją u padłego lisa.
- Przypadek wścieklizny nr 2022/36 został stwierdzony 10.11.2022 w miejscowości Ponurzyca 3A, gmina Celestynów, powiat otwocki - czytamy w komunikacie opublikowanym przez GIW.
SZCZEPIENIA PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE
Główny Lekarz Weterynarii przypomina o tym, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia. W związku z tym posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Jednocześnie, mając na uwadze ostatnie przypadki wystąpienia choroby, GLW zachęca do szczepienia przeciwko wściekliźnie również kotów
WŚCIEKLIZNA - JAKIE OBJAWY
Wścieklizna, o czym przypominał GIW w jednym z poprzednich komunikatów, jest zakaźną wirusową chorobą ssaków (w tym ludzi - dlatego należy do zoonoz), która atakuje centralny układ nerwowy i praktycznie zawsze kończy się śmiercią.
- Wirus wścieklizny znajduje się w szczególności w ślinie, a główną drogą zakażenia jest pogryzienie. Chore zwierzę może stać się agresywne, nie odczuwa lęku przed ludźmi, co może prowadzić do pokąsania - informował swego czasu w specjalnym komunikacie GIW.
Osoba pogryziona przez zwierzę chore na wściekliznę może zostać skierowana na szczepienie poekspozycyjne, dlatego istotne jest szybkie zgłoszenie kontaktu z podejrzanym zwierzęciem do właściwych miejscowo: Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Czytaj także:
KIPDiP: Grypa ptaków potwierdzona u ludzi
- Tagi:
- przypadki
- wścieklizna
- lis
- GIW