Wiek emerytalny. Rolnicy będą pracować o 5 lat dłużej?
PiS obniży lata pracy wszystkim, ale nie rolnikom. Gospodarze mogą nie być zadowoleni z planowanych zmian.
Obecnie rolnicy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn. Dotyczy to tych osób, które spełnią określone warunki: w rolnictwie przepracowali 30 lat, a po przejściu na emeryturę nie będą mogli już pracować. Pozostali rolnicy, podobnie jak pracujący w każdej innej branży, na emeryturę mogą przejść w wieku 67 lat.
Ustawa o ubezpieczeniach rolników zakłada możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę do końca 2017 roku. Pojawiały się głosy, że termin ten zostanie wydłużony, dzięki czemu rolnicy z kolejnych roczników będą mogli wcześniej stawać się emerytami, a swoje gospodarstwa np. zapisywać dzieciom. W prezydenckim projekcie ustawy o emeryturach nie ma jednak mowy o tym. Oznacza to, że po 2017 roku kobiety pracujące w rolnictwie będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.
Prezydencki projekt spotkał się z pozytywną opinią Rady Ministrów.
„Zdaniem rządu, powrót do obowiązującego przed 2013 r. wieku emerytalnego nie powinien oznaczać utrzymywania preferencyjnych zasad przechodzenia na emeryturę przez rolników oraz w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, po 31 grudnia 2017 r. W przypadku rolników indywidualnych powinno nastąpić obniżenie wieku emerytalnego, bez możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę, przy pozostawieniu dotychczasowej zasady wypłaty emerytury bądź renty rolniczej w całości w przypadku prowadzenia działalności rolniczej przez emeryta lub rencistę rolnego wraz z małżonkiem, który nie nabył jeszcze prawa do takiego świadczenia i podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy, tj. Obowiązkowo“ - czytamy w stanowisku Rady Ministrów.
Czytaj także: Ważna informacja dla osób na emeryturze KLIK
Wielu rolników, zamiast pracować krócej, jak większość Polaków, będzie musiało prowadzić gospodarstwa o 5 lat dłużej. Podejście PiS krytykuje PSL, który zaproponował poprawkę do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, by wydłużyć możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę do 2020 r. Propozycja została odrzucona.
- Dlaczego PiS podnosi wiek emerytalny rolnikom? (...) PiS i tak zrobiło swoje. Politycy tej antychłopskiej partii zagłosowali przeciw propozycji PSL, by rolnicy mogli przechodzić na emeryturę tak, jak dziś - kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni - 60 lat. Oznacza to, że mieszkańcy polskiej wsi będą musieli pracować o 5 lat dłużej - komentują ludowcy.