Trzeba ograniczyć produkcję mleka
- Niezwłocznie trzeba podjąć działania w kierunku ratowania rynku mleka i wieprzowiny - przekonywali ministrowie rolnictwa.
W spotkaniu, który odbył się w ramach Trójkąta Wiemarskiego, uczestniczyli ministrowie rolnictwa Polski - Krzysztof Jurgiel, Francji - Stephane Le Foll i Niemiec - Christian Schmidt.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji na rynkach rolnych oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.
- Oświadczenie Warszawskie, które dziś podpisaliśmy zawiera 14 punktów dotyczących wspólnych działań na rynkach rolnych, w tym dotyczących uruchomienia środków na ich stabilizację - powiedział polski minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
O podpisanie Oświadczenia Warszawskiego będą proszone także inne kraje Unii Europejskiej.
- Chodzi o to, by rolnicy nie zostali sami w tej trudnej sytuacji. Zależy na m na tym, by komisja europejska wdrożyła te środki, które uchwaliliśmy - przekonywał Christian Schmidt, niemiecki minister rolnictwa
Polska, Francja i Niemcy są zgodne, że obecna sytuacja na rynkach rolnych stanowi bardzo poważny problem dla unijnych rolników i wymaga podjęcia niezwłocznych działań. Kryzys na rynkach mleka i wieprzowiny jest bardzo poważny i długotrwały. Trudna sytuacja panuje też na rynku owoców i warzyw. Brak szybkich i skutecznych działań powoduje, że zagrożona została stabilność finansowa wielu gospodarstw rolnych.
Francuski minister rolnictwa Stephane Le Foll podkreślał, że jedynym wyjściem z krytycznej sytuacji na rynku mleka jest ograniczenie produkcji.
- W sektorze mlecznym stoimy wobec problemu nadprodukcji. Oczekujemy od Komisji Europejskiej wdrożenia skoordynowanego ograniczenia nadmiernej produkcji. Podkreślam, to! W sytuacji, gdy blisko od roku mamy taką sytuację, gdy cały czas rośnie nam produkcja i dochodzi do tego, ze rynek jest bardzo niestabilny, trzeba podjąć zdecydowane kroki - tłumaczył minister Stephane Le Foll.
Jak Komisja Europejska ma przekonać hodowców bydła mlecznego do ograniczenia produkcji mleka? Płacić im za zmniejszanie stada?
Zaproponowane w Oświadczeniu Warszawskim rozwiązania:
W sektorze mleczarskim - dostosowanie prywatnego przechowywania do obecnej sytuacji rynkowej, w tym tymczasowy wzrost poziomu dopłat do OMP i masła oraz ponowne podniesienie limitu skupu odtłuszczonego mleka w proszku na zapasy interwencyjne po stałej cenie do ilości co najmniej 350 000 ton dla OMP.
W sektorze wieprzowiny - uruchomienie mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania w odpowiednim momencie oraz uruchomienie obserwatorium tego rynku, a także rynku wołowiny.
Ministrowie apelują także o podniesienie wysokości pomocy de minimis do 30 tys. euro wraz z dostosowaniem limitów krajowych.
Zwracają również uwagę na zasadność wdrożenia przez Komisję Europejską kredytów eksportowych i systemu ubezpieczeń eksportowych.
Wśród postulatów znalazł się także zapis, w związku z którym ministrowie widzą potrzebę polepszenia stosunków gospodarczych z Rosją przy zachowaniu solidarności krajów UE.
W sektorze produkcji owoców i warzyw - ministrowie będą apelować do Komisji Europejskiej, by zwiększała wysiłki na rzecz otwierania nowych rynków zbytu.
Oświadczenie Warszawskie poniżej.