Grunty rolne w rękach rolników. Polska jest liderem wśród krajów UE
W całej Unii Europejskiej jest prawie 9,1 mln gospodarstw rolnych. Liderem wśród krajów UE z największą ich liczbą jest Rumunia. Polska wyprzedza pod tym względem takie kraje, jak Włochy, Hiszpania czy Grecja.
W których krajach UE jest najwięcej gospodarw rolnych?
Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) publikuje spis rolny co 10 lat. Według najnowszego raportu najwięcej gospodarstw rolnych jest w Rumunii. Stanowią one prawie jedną trzecią (32 proc.) wszystkich gospodarw w UE.
Polska znalazła się na drugim miejscu. W najszym kraju położonych jest 14 proc. ogólnej liczby gospodarstw rolnych znajdujących się na terenie Unii Europejskiej. Zaraz za nami są Włochy (12 proc. gospodarstw). Zamykają one pierwszą trójkę krajów z najliczniejszymi gospodarstwami rolnymi w UE. Na czwartym miejscu znalazła się Hiszpania (10 proc.), a na piątym Grecja (6 proc.).
Czytaj też: Od 1 stycznia Polska ma nową gminę. Będzie uzdrowiskiem?
Grunty w rękach rolników. Polska liderem UE
Nasz kraj przoduje na tle innych państw UE pod względem gruntów rolnych będących własnością rolników. W Polsce odsetek ziem znajdujących się w posiadaniu rolników jest największy i stanowi 75,4 proc. Na drugim końcu zestawienia znajduje się Bułgaria. Tam najmniej gruntów należy bezpośrednio do rolników – to zaledwie 9 proc. Większość użytków rolnych jest dzierżawionych. Łącznie w 14 z 27 krajów unijnych większość ziem stanowi własność rolników.
Czytaj też: Rolnik znalazł "skarb" na swoim polu. Czy ma do niego prawo? Czy na nim zarobi?
Jaka jest wielkość gospodarstw w krajach UE?
W spisie Eurostatu podano również, jaka wielkość gospodarstw przeważa w krajach UE. W Rumunii 90 proc. gospodarstw rolnych ma poniżej 5 hektarów i stanowią one 23 proc. ziemi uprawnej w tym kraju. Najwięcej małych gospodarstw jest na Malcie, gdzie ich odsetek wynosi aż 97 proc. W Polsce ponad połowa (52 proc.) gospodarstw rolnych ma mniej niż 5 ha. Zajmują one 12 proc. wszystkich gruntów rolnych.
Zatrudnienie i struktura gospodarstw rolnych w UE
Czego jeszcze dowiadujemy się z unijnego spisu rolnego? Według najnowszego raportu Eurostatu w rolnictwie pracuje prawie co dziesiąty Polak (9 proc. mieszkańców). Dla porównania w Rumunii sektor rolnictwa daje zatrudnienie więcej niż jednej piątej mieszkańców (20,9 proc.).
Większość rolników w krajach unijnych to mężczyźni. Ich odsetek wynosi 68 proc. osób. Udział kobiet w tej grupie zawodowej stale się jednak zwiększa. Panie stanowią już prawie jedną trzecią kierujących gospodarstwami rolnymi.
Czytaj także: KRUS wypłaca odszkodowanie rolnikom. Ile wynosi i komu przysługuje?