Termin ważności środków ochrony roślin ma dwa znaczenia
Data produkcji to nie wszystko. Trzeba także uważać na to, do kiedy dany środek jest dopuszczony do stosowania. Gdzie można to sprawdzić?
Data produkcji oraz informacja o terminie ważności preparatu znajduję się na każdej etykiecie środka ochrony roślin. Czasami umieszczana jest także bezpośrednio na opakowaniu. Najczęściej środki są ważne przez dwa lata od wyprodukowania.
Drugiej informacji, którą potrzebujemy, nie znajdziemy na etykiecie, ani na opakowaniu. Aby dowiedzieć się, do kiedy dany preparat jest dopuszczony do stosowania musimy odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to podyktowane tym, ż wyznaczenie terminu dopuszczenia do stosowania następuje w procesie rejestracji środka. Rejestracja jest procedurą niezbędną do uzyskania zezwolenia na dystrybucję oraz stosowanie środka, a dokonuje tego minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Po wejściu na stronę, najeżdżając myszką na górne menu „Informacje branżowe”, automatycznie rozwija się podmenu, z którego możemy wybrać „Wyszukiwarka środków ochrony roślin”. Jeżeli zamiast dokonania wyboru z rozwiniętego podmenu klikniemy na „Informacje branżowe”, możemy uzyskać dostęp do wszystkich bardziej szczegółowych informacji dotyczących środków ochrony roślin. Po tym kliknięciu pojawia lista branżowych informacji, z której wybieramy kolejno: „Produkcja roślinna”, „Ochrona roślin” – z menu bocznego, i „Pozostałe informacje na temat ochrony roślin”. W tym miejscu możemy wybrać interesujące nas zagadnienie, nie tylko wspomnianą wyżej wyszukiwarkę środków, lecz także niezwykle przydatny zbiór etykiet wszystkich środków ochrony roślin dopuszczonych do stosowania w Polsce. Wyszukiwarka środków ochrony roślin oferuje nam kilka opcji. Najważniejsze z nich to możliwość wyszukania informacji o konkretnym preparacie, wskazanie środków do zwalczenia konkretnego zagrożenia albo lista preparatów, które zawierają tę samą substancje czynną - podaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
ZOBACZ TAKŻE: Kwalifikowany materiał siewny - dlaczego warto siać?