Susza pogłębia się, obejmując coraz większe obszary
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach przedstawił już czwarty w tym sezonie raport, dotyczący suszy rolniczej. Obejmuje on okres od 1 maja do 30 czerwca. Co z niego wynika?
Coraz więcej pojawia się upraw, których plony będą niższe o 20% w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowychW czwartym okresie raportowania, czyli od 1 maja do 30 czerwca 2016 roku, instytut stwierdził, że w Polsce wystąpiła susza. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne.
Susza pogłębia się, obejmując coraz większe obszary.
W okresie od 1 maja do 30 czerwca 2016 r. wartości klimatycznego bilansu wodnego za pomocą których wyznaczana jest susza, są niższe średnio o 16 mm w stosunku do poprzedniego okresu. W okresie od 1 maja do 30 czerwca susza występowała wśród sześciu upraw.
SPRAWDŹ AKTUALNĄ POGODĘ DLA ROLNIKÓW KLIK
Zagrożenie suszą występuje w 428 gminach (17,27% gmin Polski), na powierzchni 4,04% gruntów ornych skupionych w 10 województwach:
|
|
W obecnym okresie sześciodekadowym susza rolnicza w Polsce notowana jest wśród czterech upraw:
• zbóż ozimych,
• zbóż jarych
• krzewów owocowych
• roślin strączkowych
Susza występuje na glebach I kategorii (gleby bardzo lekkie), grupa granulometryczna:
-piasek luźny,
-piasek luźny pylasty,
-piasek słabo gliniasty,
-piasek słabo gliniasty pylasty,
oraz na glebach II kategorii (gleby lekkie), grupa granulometryczna:
-piasek gliniasty lekki,
-piasek gliniasty lekki pylasty,
-piasek gliniasty mocny,
-piasek gliniasty mocny pylasty.
Susza występuje obecnie w 17,27% gmin kraju (zwiększenie względem poprzedniego okresu o 7,26 punktów procentowych), na powierzchni 4,04% gruntów ornych.
Instytut informuje, że tak jak w poprzednich okresach sześciodekadowych tak i w obecnym na terenie kraju występuje bardzo duże zróżnicowanie zasobów wody. W całym kraju znacznie wzrósł jej deficyt, największy od -170 do -179 mm odnotowano na Wysoczyźnie Łaskiej i Tureckiej, ale także w południowych rejonach Niziny Mazowieckiej. Powoduje on w owych obszarach znaczne obniżenie plonów. Dotyczy to głównie upraw zlokalizowanych na glebach lekkich i bardzo lekkich.