Stacje meteo w gospodarstwach do szacowania klęsk
Mają pomagać nie tylko rolnikom w uprawie wybranych roślin.
Nie wszyscy rolnicy byli zadowoleni z pomiarów występowania suszy na terenie Wielkopolski. Dla niektórych wyniki te były nieadekwatne. Bo stacja meteorologiczna wskazywała, że w jej obrębie suszy znacznej nie było, a gospodarz gołym okiem na swoim polu widział co innego.
W ustalaniu parametrów pogodowych, które będzie można wykorzystać również przy szacowaniu wystąpienia klęsk urodzaju w uprawach, pomocne mają okazać się w przyszłości stacje meteorologiczne będące na terenie gospodarstw współpracujących z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Od 2 lat na terenie całej Wielkopolski funkcjonuje 70 stacji meteorologicznych, po 2 – 3 w każdym powiecie. – Znajdują się one w gospodarstwach. Pierwotnie ich celem było wsparcie rolników w zakresie decyzji podejmowanych przy stosowaniu ochrony roślin. Są odpowiednie programy, które bazując na danych meteorologicznych, wskazują na optymalny okres stosowania środków, jeśli chodzi o zapobieganie czy walkę z chorobami i szkodnikami - tłumaczy Ryszard Jaworski, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Czytaj także: Szacowanie szkód w gminach w gspodarstwie. Nowe wytyczne KLIK
Urządzenia pomiarowe można wykorzystać również do innych celów.
- Jest to kwestia prognozowania pewnych zjawisk atmosferycznych, takich jak nawalne wiatry, sprawy mrozowe. To także wsparcie, jeśli chodzi o określenie pewnych sytuacji, szczególnie w rolnictwie i mam tu na myśli susze. Chcemy te stacje wykorzystać bardziej wszechstronnie, również dla środowiska wiejskiego. Myślę, że nam się to uda – zaznacza Ryszard Jaworski.
Dodaje, że z pomiarów stacji znajdujących się w gospodarstwach będą mogli korzystać również straż pożarna, policja czy wydziały zarządzania kryzysowego w gminach. – Przy ustalaniu zdarzeń drogowych funkcjonariusze policji często analizują przebieg pogody, strażacy mogą monitorować stan zagrożenia poprzez pomiar temperatury, opadów deszczu czy wilgotności ściółki. Myślę, że te stacje można do tego wykorzystać. Będzie to bardziej precyzyjna informacja niż dotychczasowa, która bazuje wyłącznie na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Precyzja będzie wynikać z większego zagęszczenia urządzeń, bo Instytut Meteorologii posiada jedynie 3 stacje na terenie województwa wielkopolskiego – stwierdza Ryszard Jaworski.
Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w swych planach idzie dalej – w przyszłości mogłaby powstać aplikacja dostępna dla wszystkich mieszkańców, w której zawarte byłyby informacje o prognozowanej pogodzie bardzo szczegółowej dla danego obszaru.
– Byłby to rezultat naszej współpracy z Instytutem Meteorologii – mówi Ryszard Jaworski. Przedsięwzięcie WODR w Poznaniu planuje zrealizować w okresie 2 – 3 lat.