Rolnicy szturmem na Brukselę. Szykuje się protest, który może zmienić wszystko

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
To tylko jeden z tematów, który zbierze protestujących przed budynkiem Komisji Europejskiej.
Sprzeciw wobec planów dotyczących przyszłości budżetu UE
Organizatorem manifestacji jest Copa Cogeca - największa europejska organizacja zrzeszająca przedstawicieli środowiska rolniczego. W komunikacie, który opublikowała w ostatnim czasie, informuje o tym, że na 16 lipca zaplanowany jest protest społeczności rolniczych w sprawie przyszłego budżetu unijnego i Wspólnej Polityki Rolnej.
- Wobec braku jasności i zapewnień ze strony Komisji Europejskiej co do przyszłego budżetu UE i Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), a także w obliczu ciągłego echa cichych cięć budżetowych w polityce rolnej, jesteśmy świadkami działań, które stoją w wyraźnej sprzeczności z deklarowanym przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen zaangażowaniem w strategiczną rolę rolnictwa - komentuje sytuację Copa Cogeca.
Podkreśla dalej, że pomimo trwających żniw - rolnicy z wielu krajów UE zadeklarowało uczestnictwo w proteście.
- Będziemy zmobilizowani w tym dniu. Zapraszamy wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy wspierają rolnictwo UE, do przyłączenia się do nas w symbolicznym marszu pod budynek Komisji – Berlaymont – 16 lipca, w dniu, w którym Komisja przedstawi swoje propozycje - poinformowała organizacja.
Zachęcają do podpisywania petycji
Wcześniej Copa Cogeca wystosowała petycję, która dotyczy rosnącej niepewności dotyczącej budżetu WPR. Jak poinformowała: "Komisja Europejska przygotowuje budżet na lata 2028–2034, który może oznaczać zmniejszenie finansowania rolnictwa, Wspólną Politykę Rolną (WPR), która może utracić swój „wspólny” charakter, oraz kolejną debatę polityczną bez jasności co do dostępnych środków".
- Komisja Europejska nie może narażać bezpieczeństwa żywnościowego i przyszłości europejskiego rolnictwa z powodu decyzji budżetowej - alarmuje Copa Cogeca.
Organzacja zrzeszająca rolników przekonuje, że "kwestia budżetu nie jest kwestią techniczną, lecz kwestią wyboru politycznego".
- Bez jasnej i chronionej linii budżetowej na wsparcie europejskich ram rolnych europejska polityka rolna może się zawalić niczym domek z kart, mając katastrofalne skutki dla europejskich rolników, spółdzielni rolniczych i społeczności wiejskich - tłumaczy Copa Cogeca.
Kto może podpisać tę petycję? Obecnie petycja jest otwarta wyłącznie dla organizacji działających na terenie Europy. Termin „organizacja” jest rozumiany szeroko i obejmuje podmioty od indywidualnych gospodarstw rolnych po stowarzyszenia europejskie. Do tej pory - pod apelem - podpisało się 5,5 tys. podmiotów.
List otwarty do przewodniczącej KE
Dodatkowo Copa Cogeca zdecydowała się na wysłanie listu otwartego do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, w którym bije na alarm w związku z propozycją likwidacji dwufilarowej struktury WPR w nadchodzących WRF.
- Cała unijna społeczność rolnicza jest głęboko zaniepokojona toczącymi się w Brukseli dyskusjami na temat zamiany struktury unijnego finansowania na jednolity fundusz, co de facto oznacza likwidację EFRG oraz EFRROW, które stanowią filary WPR. Krok ten wprowadziłby fundamentalne zmiany w obrębie zarządzania WRF oraz znacznie osłabiłby politykę, która pozostaje kluczowa dla unijnej konkurencyjności oraz bezpieczeństwa żywnościowego - tłumaczy Copa Cogeca.
Kolejnym etapem działań ma być właśnie manifestacja, zaplanowana na 16 lipca. Dzień ten nie jest przypadkowy. To właśnie wtedy mają być przedstawione w Brukseli założenia przyszłego budżetu UE.
Polscy rolnicy wezmą udział w proteście
Swój udział w proteście zapowiedzieli również polscy rolnicy na czele z izbami rolniczymi. Podczas manifestacji będą podnosić również tematy dotyczące umów handlowych z Ukrainą i Mercosur.
Zbiórka zaplanowana jest na godz 14:00 na Place du Luxembourg. Symboliczna akcja przed budynkiem Berlaymont odbędzie w godzinach: 15:15–16:00
Zdaniem organizatorów, rolnictwo europejskie stoi w obliczu poważnych zagrożeń:
- centralizacja finansowania w ramach jednego funduszu może doprowadzić do rozmycia WPR, osłabienia jednolitego rynku i zwiększenia nierówności między państwami członkowskimi;
- zniesienie modelu dwóch filarów WPR na rzecz narodowych programów grozi destabilizacją sektora rolno-spożywczego oraz pogorszeniem warunków dla rolników;
- brak przejrzystości, konsultacji z sektorem oraz zabezpieczonych środków budżetowych stawia pod znakiem zapytania przyszłość rolnictwa w Europie.
- Tagi:
- protest rolników 2025