Rolnicy potrafią wydać ponad 85 tys. euro za hektar ziemi rolnej. Sprawdź gdzie
![](/media/cache/66/a5/66a53ea737cf81cdbaf36ead2f514438.jpg)
355 tys. zł za jeden hektar? Czy to możliwe? W jednym z najbardziej rozwiniętych rolniczo europejskich krajów – tak.
Wysoki popyt na grunty rolne w Holandii
Rolnicy kupują ziemię w Holandii za średnio 85 300 euro - donosi Agrarheute. I choć jest tak drogo, popyt na grunty rolne jest wysoki. Portal powołał się na obliczenia holenderskiego rejestru gruntów w Apeldoorn i Wydziału Badań Ekonomicznych Uniwersytetu w Wageningen (WecR). Zgodnie z nimi w 2024 roku w Holandii w przypadku 31 500 hektarów zmienił się właściciel. Było to o 15,1% więcej niż w roku poprzednim. Sama cena w stosunku rocznym wzrosła o 8,3% do średniej wynoszącej 85 300 euro/ha.
Ceny ziemi rolnej w UE – dane Eurostatu
Warto jednak wspomnieć o tym, że, zgodnie z danymi Eurostatu, stawki za grunty rolne w Holandii są jeszcze wyższe. Przypomnijmy, że pod koniec stycznia opublikował on dane dotyczące rynku nieruchomości rolnych w krajach Unii Europejskiej. Wynika z nich, że średnia cena ziemi w Holandii jest, tuż po Malcie, najwyższa spośród zbadanych 22 krajów członkowskich i wynosi 91 154 euro/ha.
Przyczyny wysokich cen ziemi w Holandii
Dlaczego w Holandii rolnicy płacą tak duże sumy za ziemię? Wynika to z tamtejszej polityki rolnej, która w coraz większym stopniu nastawiona jest na ekstensyfikację - podaje Agrarheute. Wpływ na sytuację mają coraz bardziej zaostrzone wymogi dotyczące ochrony środowiska oraz zniesione zwolnienia, które powodują, że niektórzy rolnicy rezygnują z hodowli zwierząt, a inni przejmują areał zwiększając tym samym obszar do produkcji.
Czytaj też: Dzierżawisz ziemię? Od tych liczb będzie zależeć wysokość czynszu.Najnowsze dane
Rządowe programy zachęcające do likwidacji produkcji zwierzęcej
Spora podaż gruntów rolnych to także wynik rządowych programów dotowania rolników, którzy zdecydują się całkowicie wygasić hodowlę zwierząt. Mowa głównie o LBV i LBV-Plus, w których o pieniądze na likwidację produkcji zwierzęcej mogą ubiegać się właściciele gospodarstw, które wytwarzają najwięcej azotu na obszarach Natura 2000.
„Jeśli hodowcy zwierząt gospodarskich chcą zaprzestać działalności, dotacja może pomóc w zapewnieniu odpowiedniej sytuacji finansowej po zakończeniu działalności. Program jest dobrowolny i otwarty tymczasowo”- podaje holenderskie ministerstwo rolnictwa.
Grunty trafiają na rynek głównie za sprawą wygaszania hodowli przez producentów mleka. Tendencję tę wzmacnia niepewność gospodarcza w sektorze mleczarskim i innych sektorach.
Nie bez znaczenia jest także starzenie się holenderskich rolników i brak następców.
Rolnicy prowadzący intensywną produkcją uzyskali wysokie zyski
Co ciekawe, niemiecki portal rolniczy wskazuje także na jeszcze jeden czynnik wpływający na duży obrót gruntami w Holandii - zwiększone możliwości finansowe holenderskich farmerów inwestycji w ziemię. Producenci zwierząt gospodarskich prowadzący intensywną hodowlę osiągnęli bowiem w ostatnich latach stosunkowo wysokie zyski.
Czytaj też: Spółki Skarbu Państwa i KOWR będą przekazywać za darmo grunty rolne gminom?
- Tagi:
- ceny ziemi
- UE