Rolnicy mają swój sztandar
- 1/8
- następne zdjęcie
Rolnicy z powiatu tureckiego jako pierwsi w Wielkopolsce mają swój sztandar.
Oficjalne poświęcenie oraz przekazanie sztandaru odbyło się w niedzielę, 1 maja podczas mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.
W tym roku przypada setna rocznica Izb Rolniczych w Polsce oraz 20. rocznica wznowienia funkcjonowania Izb po II wojnie światowej. Okrągłe rocznice wpłynęły na decyzję członków rady Powiatowej WIR w Turku na ufundowanie i zakupienie sztandaru.
Oficjalne poświęcenie i przekazanie sztandaru odbyło się w niedzielę, 1 maja podczas mszy świętej w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.
- To dla nas bardzo istotne wydarzenie, które wyróżnia nas, jako organizację na tle Wielkopolski - powiedział Marek Pańczyk - Przygotowujemy się do rolniczego jubileuszu, jaki odbędzie się na terenie powiatu tureckiego, gdzie oficjalnie zostanie zaprezentowany nasz sztandar. To niezwykle cenna pamiątka, która zostanie mam nadzieję przekazana dalszym pokoleniom.
Izba Rolnicza to instytucja skupiając rolników z wszystkich gmin powiatu. Na terenie powiatu tureckiego znajduje się ponad 7 tys. gospodarstw rolnych, funkcjonuje grupa producencka ROL-KON zrzeszająca ok. 60 producentów trzody chlewnej, oraz Zrzeszenie Producentów i dostawców mleka MLEKTUR mająca ponad 400 członków.
Izby rolnicze w Polsce zostały powołane do życia ustawą z dnia 14 grudnia 1995 roku. Izby są samorządem rolniczym działającym na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa i reprezentującym interesy zrzeszonych w nim podmiotów. Członkami izb rolniczych z mocy ustawy są wszystkie osoby fizyczne i prawne, które są płatnikami podatku rolnego lub dochodowego z działów specjalnych produkcji rolnej.
Kompetencje i zadania samorządu rolniczego wynikają z ustawy o izbach rolniczych oraz statutu poszczególnych izb.
- 1/8
- następne zdjęcie