Rekordowe wzrosty cen żywności. A to dopiero początek...
Takich podwyżek cen żywności na świecie nie było od bardzo dawna.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) lutowy indeks cen żywności na świecie wzrósł do 140,7 pkt. i jest na poziomie najwyższym w historii.
Indeks światowych cen żywności porównaniu do stycznia 2022 roku wzrósł o 4%, natomiast w stosunku do lutego 2021 roku o 21%
Czy w jest to możliwe, że w kolejnych miesiącach już i tak rekordowo wysokie ceny żywności jeszcze bardziej wzrosną? Wszystko wskazuje na to, że tak. Ograniczenia w dostawach płodów rolnych z terenów Ukrainy z powodu wojny mogą odbić się na rynkach europejskich a nawet światowych.
Wzrost cen produktow w hurcie przełoży się na drożejącą żywność w sklepach
Jak podał nam Grzegorz Rykaczewski, analityk rynkowy banku Santander, widać już silne wzrosty cen na rynkach hurtowych spowodowane głównie rosyjską inwazją na Ukrainę. Prognozuje, że to z kolei odbije się na wzroście cen żywności w detalu.
W ciągu ostatnich dwóch tygodni sytuacja wygląda następująco:
- pszenica (giełda MATIF): +50%
- kukurydza (giełda MATIF): +40%
- rzepak (giełda MATIF): +18%
- kurczak rzeźny (wolny rynek): +14%
- trzoda chlewna (giełda niemiecka VEZG): +20%
- Jeśli zaś chodzi o ceny detaliczne, to za tydzień będą dane za luty i tam może być już widać wzrosty – dodał Grzegorz Rykaczewski.
Sprawdź aktualne ceny zbóż TUTAJ
Inflacja w Polsce wzrośnie o 8,5%? Czeka nas wzrost cen żywności
Nie napawaja optymizmem wieści docierające z jednej z najważniejszych agencji ratingowej w Polsce. S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. do 3,6% z 5%. Agencja spodziewa się średniorocznej inflacji w Polsce w 2022 roku na poziomie 8,5%. Podobnego zdania są analitycy Banku Pekao.
- Widzimy jednak wyraźne ryzyko na wyższą dynamikę cen w tym roku – dodają eksperci rynkowi Banku Pekao.
Czytaj także: Gospodarka odczuje skutki wojny. Czeka nas „szok cenowy”