PSL chce Dnia Męczeństwa Polskiej Wsi
Polskie Stronnictwo Ludowe proponuje ustanowienie Dnia Męczeństwa Polskiej Wsi. Projekt ustawy trafił już do Sejmu. Czy zaakceptuje go PiS?
Na datę upamiętnienia Dnia Męczeństwa Wsi Polskiej PSL wybrało 12 lipca. Dlaczego? - Jest to data szczególna w historii polskiej wsi. Właśnie wtedy nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa w 1943 r. To również okres apogeum mordów na Kresach Wschodnich - wyjaśniają ludowcy.
Podkreślą jednocześnie, że ta propozycja to hołd dla mieszkańców wsi, którzy wspierali państwo Polskie w najtrudniejszych chwilach naszej historii. - W szczególności za patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej - za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, za walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy ruchu oporu - tłumaczą ludowcy.
W projekcie ustawy zaznaczono, że polska wieś - pomimo grożących represji i prześladowań - wykazywała się patriotyczną postawą przez cały okres wojny. - Jej mieszkańcy wchodzili w skład wielu ugrupowań konspiracyjnych. Wieś żywiła mieszkańców miast i oddziały partyzanckie, udzieliła schronienia Polakom wysiedlonym ze swoich siedzib przez okupanta, przechowywała ukrywających się Żydów - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.
Właśnie dlatego Dzień Męczeństwa Polskiej Wsi, zdaniem ludowców, powinien zostać ustanowiony „dla ocalenia od zapomnienia i upamiętnienia zasług polskiej wsi w walce z okupantami, jej patriotycznej postawy i okrutnych cierpień w czasie II wojny światowej”.