VAT na zboże z Ukrainy? Wiąże się z przywróceniem VAT-u na krajowe!
Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" otrzymał negatywne odpowiedzi Ministerstwa Finansów na wcześniej przesłane wnioski w sprawie zwolnienia w 2023 roku z podatku VAT nawozów i środków ochrony roślin oraz nałożenia (przywrócenia) podatku VAT na zboże importowane.
Nałożenie VAT na zboże importowane byłoby naruszeniem unijnych przepisów
Jak poinformował nas Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona", nie można wprowadzić cła na kukurydzę i rzepak, ponieważ jest to związane z Układem Stowarzyszeniowym UE-Ukraina. Byłoby to możliwe jedynie w przypadku pszenicy, ale po kilkumiesięcznej procedurze wyjaśniającej.
- Zastosowanie odrębnej stawki VAT na zboże importowane byłoby - jak się dowiadujemy z odpowiedzi Ministra Finansów z dnia 21.12.2022 r. na wniosek ZZR KORONA - naruszeniem dyrektywy unijnej w zakresie podatku od wartości towarów i usług). Czy zatem polski rząd ma jakiekolwiek narzędzia w sprawie ochrony polskich rolników i polskiego rynku przed destabilizującym wpływem importu z Ukrainy? - informuje ZZR "Korona"
Jak twierdzi w swoim piśmie ministerstwo finansów, zgodnie z przepisami unijnymi oraz polskimi, import towarów musi być opodatkowany taką samą, właściwą stawką podatku VAT, jaka obowiązuje dla dostaw tych towarów na terytorium kraju.
- Mając na uwadze, że zboża skalsyfikowane w CN10 są obecnie opodatkowane w ramach tzw. "tarczy infalcyjnej" stawką 0%, zatem nie ma możliwości stosowania innej stawki podatku VAT dla importu takich towarów - twierdzi w swoim piśmie do ZZR "Korona", Zastąpca Dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług, Bartłomiej Kołodziej z Ministesrtwa Finansów.
Ministerstwo twierdzi, że wprowadzenie VAT na zboża z Ukrainy wiązałoby sie również z przywróceniem VAT na zboża krajowe, z Polski.
- Uwzględnienie postulatu wiązałoby się z koniecznością przywrócenia stawek VAT na zboże nie tylko na import ale również na dostawy krajowe co zdaniem Ministerstwa Finansów nie jest zasadne. Obniżenie stawek VAT m.in. na zboże ma bowiem wspomóc działania antyinflacyjne, które pomogą społeczeństwu oraz przedsiębiorcom, w tym mikrofirmom dominującym na polskim rynku, w realnej walce z trudną sytuacją gospodarczą - podkreśla Bartłomiej Kołodziej.
Ponadto ministerstwo w swoim piśmie skierowanym do ZZR "Korona" twierdzi, że odmienne podejście do tej kwestii (tj. opodatkowanie importu zbóż innąstawką niż dostawy krajowe) m.in. naraziłoby Polskę na zarzuty ze strony Komisji Europejskiej, co do nieprawidłowego stosowania prawa UE, w tym postępowanie naruszeniowe oraz ewentualne kary finansowe.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Ukraina jest światowym liderem na rynku zbóż - przeczytaj o tym tutaj