Promują spożycie miodu. Przybliżają dzieciom wiedzę na temat jego powstawania
Warsztaty edukacyjne dla dzieci zorganizowały w czerwcu wspólnie Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych wraz z Fundacją Rozwoju Rolnictwa Terra Nostra.
Organizacje te łącznie odwiedziły 8 szkół podstawowych w powiatach: kościańskim i poznańskim, w których spotkały się z 48 grupami dzieci. Edukatorzy, w ramach zajęć, pokazywali różne rodzaje miodów ze wskazaniem na różnice i podobieństwa. Dzięki temu mali amatorzy łakoci dowiedzieli się: jakie są różnice i podobieństwa między poszczególnymi wariantami miodu, kiedy powstają oraz jaką mają konsystencję?
Dzieciom przedstawione zostały przyrządy przydatne w spożywaniu miodu, np. nabierak czy łyżka. Najmłodsi dowiedziały się o prawidłowym nabieraniu, przechowywaniu i wykorzystywaniu miodu. Uczestnicy zapoznali się także z innymi produktami pszczelimi: woskiem, pyłkiem kwiatowym, pierzgą czy propolisem.
Czytaj także: Halucynogenny miód. Tego rodzaju nie znaliście
Praktyczna część warsztatów kończyła się: na wykonaniu doświadczenia, w którym dzieci sprawdzały rozpuszczalność naturalnych miodów, zaprezentowaniem stroju pszczelarza; wykonaniem „tańca pszczół”; przygotowaniem przez uczestników wyjątkowej świeczki z plastra wosku pszczelego; otrzymaniem degustacyjnego 50 ml słoiczka miodu wielokwiatowego do zabrania do domu oraz zeszytu zadań „MIODZINKI I SPÓŁKA - czyli co w ulu bzyczy?” stworzonego dla dzieci w wieku 6-10 lat.
- W zajęciach uczestniczyło 1200 dzieci. Szacujemy, że w ten sposób, pośrednio trafiliśmy do 2 400 osób dorosłych, a więc łącznie do ok. 3 600 przyszłych konsumentów miodu – mówi Ewelina Spłocharska, dyrektor Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Zadanie zostało sfinansowane z Funduszu Promocji Roślin Oleistych.