Prognoza pogody do końca kalendarzowej zimy. Do kiedy mróz i śnieg?
![](/media/cache/53/f9/53f9897be98af26236993ba5eadc4b45.jpg)
IMGW przedstawił prognozę pogody na najbliższe pięć tygodni, od poniedziałku 17 lutego do niedzieli 23 marca. Jest to długoterminowa prognoza numeryczna anomalii średniej temperatury powietrza oraz sumy opadu atmosferycznego względem średniej z lat 1991-2020.
Długoterminowa prognoza pogody IMGW: Mroźna połowa lutego
W przedstawionej przez IMGW prognozie wyraźnie wyróżnia się pierwszy z tygodni – od 17 do 23 lutego. Ma on być mroźny i zdecydowanie chłodniejszy od pozostałych. Anomalia średniej temperatury powietrza względem lat 1991-2020 ma być wówczas w całym kraju ujemna, od -3.1 stopnia Celsjusza na południowym zachodzie do -1.2 stopnia Celsjusza na krańcach północnych.
Jednocześnie omawiany tydzień ma być również najbardziej suchy spośród wszystkich pięciu tygodni zaprezentowanych w prognozie IMGW. Na obszarze niemal całego kraju spodziewać należy się wówczas mniejszej ilości opadów niż wynosi norma wieloletnia z lat 1991-2020. Anomalia sumy opadu ma mieścić się w przedziale od 48 proc. miejscami na południu do 76 proc. na południowym wschodzie. Jedynie na krańcach północnych ilość opadów może być minimalnie wyższa od normy wieloletniej – prognozowana anomalia wynieść ma tam 106 proc.
Czytaj też: Dlaczego zamiokulkas nie rośnie? Uważaj na te 3 powszechne błędy w uprawie
Przełom lutego i marca w prognozie pogody IMGW
Kolejny tydzień (od 24 lutego do 2 marca) przynieść powinien dosyć znaczącą zmianę w pogodzie. Prognozowane jest ocieplenie. Anomalia średniej temperatury powietrza, według IMGW, ma być w całej Polsce dodatnia. Nadal jednak najchłodniej ma być w części południowo-zachodniej, gdzie anomalia ta wynieść ma 0.9 stopnia Celsjusza. Najwyższa anomalia (2.4 stopnia Celsjusza) prognozowana jest na południowym wschodzie oraz na krańcach północnych.
W trakcie omawianego tygodnia prognozowana jest także większa ilość opadów atmosferycznych. Na przeważającym obszarze kraju ma być ich więcej niż wynosi norma wieloletnia – od 103 do 168 proc. Jedynie miejscami na południu anomalia sumy opadu wynieść ma od 95 do 99 proc.
Czytaj też: Późna fala opadów śniegu. Oto długoterminowa pogoda na wiosnę 2025
Ostatnie trzy tygodnie kalendarzowej zimy: W prognozach widać ocieplenie
Kolejne trzy tygodnie (od 3 do 23 marca) w przedstawionej prognozie długoterminowej IMGW, a jednocześnie ostatnie trzy tygodnie kalendarzowej zimy, mają być dosyć ciepłe. Anomalia średniej temperatury powietrza względem normy z lat 1991-2020 ma mieścić się w przedziale od 0 do 1.9 stopni Celsjusza.
W tym czasie nie należy również spodziewać się szczególnie dużej ilości opadów. Jedynie w tygodniu od 3 do 9 marca miejscami na północy i południu może być ich znacząco więcej niż wynosi norma wieloletnia (od 161 do 181 proc.). Poza tym anomalia sumy opadu na przestrzeni wspomnianych trzech tygodni ma mieścić się w granicach od 63 do 137 proc. Tym samym szanse na opady śniegu pod koniec zimy nie są duże.
Czytaj też: Te krzewy zakwitną w ogrodzie wczesną wiosną. Pięć najpiękniejszych gatunków
- Tagi:
- pogoda
- prognoza pogody
- zima
- IMGW