Prezydent zablokuje budowę szklarni?
Ponad 70-hektarowa szklarnia na pomidory miała powstać na terenie gminy Dobrzeń Wielki (powiat opolski), jednakże prezydent miasta Opola chce, aby ziemie przeznaczone pod inwestycję zostały scalone z miastem, a tym samym utraciły status obszarów wiejskich.
Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski w związku z planowanymi przez prezydenta Opola zmianami chce zrezygnować z inwestycji w Świerklach w gminie Dobrzeń Wielki. Problem w tym, że po wciągnięciu terenów w obszar miejski zmieni się źródło dofinansowania.
Jak informuje Radio Opole - prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski sugeruje, aby inwestor jak najszybciej ruszył z budową szklarni, dopóki Świerkle są położone na terenie wiejskiej gminy. Zaprasza także na spokojną merytoryczną rozmowę. Zapewnia, że przy pomocy dostępnych narzędzi na przykład wydziału gospodarki i innowacji będzie można przygotować dokładną analizę sytuacji, w jakiej znajduje się inwestor. Duże emocje i dyskusje poprzez media to nie jest standard obsługi inwestora stosowany przez miasto Opole .
Grupa Producentów Owoców i Warzyw "Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski" Sp. z o.o. przesłała oświadczenie do mediów, w którym przedstawia sytuację w jakiej się znalazła:
„W dniu 30.11.15r. prezydent Wiśniewski, w Radiu Opole podał kolejną, nie do końca sprawdzoną informację. Tym razem dotyczy ona scalania gruntów pod budowę kompleksu szklarni w miejscowości Świerkle.
Starostwo Powiatowe w Opolu zakończyło scalanie gruntów w miejscowości Świerkle prawie rok temu. Decyzja uprawomocniła się 27 stycznia 2015 roku i to dało podstawę do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego, czyli budowy obiektów roślinnej produkcji rolniczej na jednolitym, scalonym terenie o powierzchni 140 hektarów. Faktem jest, iż scalanie było prowadzone przez parę lat i w początkowej wersji zostało zaskarżone przez mieszkańców i postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu zostało uchylone. Po nowym zaprojektowaniu oraz uzupełnieniu materiałów i danych przez Krakowskie Biuro Geodezji w Krakowie udało się doprowadzić do pozytywnego zakończenia scalania. W dniu 21.05.2015 zakończono zagospodarowanie po scaleniowe. Powiat opolski wybudował: ok. 5,2 km dróg transportu rolnego, zmodernizował ok. 2,8 km rowów melioracyjnych i wykonał 6 przepustów drogowych w ramach dróg transportu rolnego.
Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski, na wniosek którego starosta opolski wykonał scalenie gruntów pod inwestycję rolną oświadcza, że w momencie przejęcia gruntów przez miasto Opole i przekształcenie tych terenów na miejskie w miejscowości Świerkle, wycofa się z budowy szklarni, ponieważ nie będzie miał możliwości pozyskiwania zewnętrznych środków finansowych, które ma zamiar przeznaczyć na swoją inwestycję. Inwestycja ta jest stricte związana z rolnictwem, co wiąże się z posiadaniem gruntów rolnych, a nie miejskich. Budowa 70 ha szklarni ma pochłonąć ok. 200 000 000 zł, a co za tym idzie, jej los jest bezpośrednio związany z dofinansowaniem działalności rolniczej i usług rolniczych na terenach wiejskich. Brak ww. gruntów rolnych jest przekreśleniem sensu i istoty inwestycji, która jest inwestycją rolniczą.
Nadmienić również należy, że chodzi tu o minimum 700 miejsc pracy, które są potrzebne w dużym stopniu województwu opolskiemu oraz pomocy dla osób, które na dzień dzisiejszy pracują w Holandii, a zamierzają wrócić do kraju w celu podjęcia pracy w kombinacie ogrodniczym w Świerklach.
Naszym zaskoczeniem jest to, iż pan prezydent miasta Opola w tej sprawie nie zasięgnął informacji u źródeł oraz tak łatwo przekreśla możliwość zatrzymania ludzi związanych z ziemią opolską na terenie kraju i skazuje ich na pracę na Zachodzie.”
O problemach firmy rodziny państwa Mularskich, związanych z budową drugiej co do wielkości szklarni w Europie pisaliśmy w artykule: Potężna szklarnia na pomidory powstanie pod Opolem