Prawie 100 tys. rolników nadal bez dopłat do nawozów. "Jestem skonsternowany"
- W moim przypadku dopłata do nawozów miała wynieść prawie 6 tys. zł, gdyby była wypłacona we wcześniej zapowiedzianym terminie, mógłbym sobie za to kupić przynajmniej 1,5 tony nawozu azotowego. Teraz cena poszła do góry, a poza tym jest problem z dostępnością - mówi nam rozczarowany rolnik z woj. śląskiego.
- Jestem tą sytuacją skonsternowany. Muszę podjąć decyzję, co zasiać na przyszły rok, a może się okazać, że nawozy w ogóle nie będą dostępne, albo będą w nieosiągalnych dla mnie cenach. Co wtedy? - zastanawia się rolnik. - Państwo części rolników wypłaciło środki na czas. Według obecnych zapewnień pozostali mają dostać pieniądze do końca grudnia. Niestety, do tego czasu kwota ta zdewaluuje się przynajmniej 4-krotnie. Te pieniądze nie będą miały nawet 1/4 wcześniejszej wartości - podkreśla.
- Pojawia się dużo informacji, że rząd planuje już nowe programy pomocowe. Szkoda tylko, że nie wywiązuje się ze wcześniejszych zapowiedzi... Jak tutaj wierzyć, skoro minister rolnictwa najpierw twierdzi, że dopłaty do nawozów zostaną wypłacone w ciągu 4 tygodni, potem że będzie to okres lipiec-sierpień, a teraz już że do końca roku... Powtarzam - jak im wierzyć? - podsumowuje rolnik.
Dopłaty do nawozów nadal nie trafiły do części rolników. KRIR apeluje
W związku z zaistniałą sytuacją Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o pilne zakończenie wypłaty należnych rolnikom środków - jeszcze we wrześniu, tak aby rolnicy zdążyli zasiać zboża na następny sezon.
- Rolnicy zwracają się do Krajowej Rady Izb Rolniczych informując, że nie otrzymali dopłat, prosząc o interwencję. Obecnie trwa okres siewów ozimin i rolnicy potrzebują środków na zakup materiału siewnego i nawozów. Producenci rolni, wciąż nie otrzymali zwrotu zainwestowanych pieniędzy, na które liczyli. Rolnicy, którzy nie otrzymali dopłaty nie są w stanie kupić materiału siewnego, który znacznie podrożał - zaznacza izba.
Tymczasem, według informacji przedstawionych przez Wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszarda Bartosika, obecnie w ramach dopłat do nawozów wypłacono około 2,05 mld zł. Pieniądze zostały przelane na konta 331.756 rolników (stan na 30 sierpnia br.) - do agencji wpłynęło blisko 427 tys. wniosków. - Oznacza to, że wypłacono nieco ponad połowę środków przeznaczonych na pomoc rolnikom do zakupionych nawozów - podsumowuje KRIR.
ZOBACZ TAKŻE: Minister zapowiada nowe fundusze dla rolników
- Tagi:
- KRIR
- dopłaty do nawozów