Powiat turecki: Festiwal palce lizać! [ZDJĘCIA]
- 1/10
- następne zdjęcie
Wielkopolska rolada wołowa z szagówkami, kiszona kapustą i sosem, sernik wielkopolski na kruchym spodzie to najlepsze potrawy według komisji konkursowej VI Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. Najsmaczniejsza impreza w powiecie tureckim zorganizowana na kawęczyńskiej ziemi odbyła się w minioną niedzielę, 14 sierpnia przyciągając tłumy smakoszy.
W konkursie uczestniczyło przedstawicielstw z całej Wielkopolski, a były to: KGW Marcjanki (powiat kolski), KGW Adamowo i KGW Kębkowo (powiat wolsztyński), KGW w Oporzynie (powiat wągrowiecki), KGW Włościanki (powiat pilski), KGW Marianów Kolonia (powiat turecki0, KGW Barłogi (powiat kolski), Stowarzyszenie „DOM” Dobrowska Organizacja Międzypokoleniowa (powiat kolski), KGW Plewnia - Kuźnica (powiat kaliski).
- Festiwal jest szczególną okazja popularyzacji tradycyjnej kuchni wielkopolskiej i integracji środowisk wiejskich. Działalność Kół Gospodyń Wiejskich, które stanowią ogniwo łączące pokolenia rozbudza poczucie lokalnej tożsamości i zwiększa zainteresowanie tradycją. Witam serdecznie w powicie tureckim, cieszę się, że możemy w tym roku być gospodarzami wspólnie z gminą Kawęczyn popularyzować nasze kulinarne tradycje - powiedział Mariusz Seńko, starosta powiatu tureckiego otwierając wspólnie z wójtem Janem Nowakiem największą kulinarna imprezę w regionie.
O zasadach uczestnictwa w konkursie poinformowała przewodnicząca jury - Aleksandra Swulińska – Kotulska- konsultant Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W składzie komisji znaleźli się jeszcze: Magdalena Szeliga- Szeligowska- Convivum SlowFood Wielkopolska, Henryk Kotulski- Stowarzyszenie Wielkopolski smak i Halina Łajdecka- nauczyciel ZST w Turku.
Zespoły startujące w konkursie zobowiązane były do przygotowania stoiska promocyjnego, potrawy tradycyjnej kuchni wielkopolskiej oraz potrawy na słodko (ciasta, sałatki owocowej, lodów, legumin). Jury kierowało się m.in. wykorzystaniem produktów lokalnych, smakiem dania, sposobem jego prezentacji i przybrania stoiska oraz estetyką stoiska. Z kolei w konkursie na wielkopolska słodkość oceniane były: wykorzystanie produktów lokalnych, smak, zapach, wygląd, pomysł na prezentację, kreatywność, nazwa potrawy oraz estetyka stoiska.
- 1/10
- następne zdjęcie