Polsko-ukraińska współpraca w kwestiach rolnych. Podpisano deklarację
- Ukraina jest dla nas ważnym partnerem handlowym i pierwszym odbiorcą towarów rolno-spożywczych z Polski wśród krajów pozaunijnych - zaznaczył dziś sekretarz stanu Ryszard Bartosik podczas VI posiedzenia polsko-ukraińskiej grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Spotkanie zostało zorganizowane online. Wzięli w nim udział: ze strony polskiej - sekretarz stanu Ryszard Bartosik, a ze strony ukraińskiej zastępca ministra rozwoju gospodarczego, handlu i rolnictwa Ukrainy Taras Kaczka. W posiedzeniu uczestniczyli również: Główny Lekarz Weterynarii, przedstawiciele polskich służb fitosanitarnych, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) oraz eksperci MRiRW.
Jak relacjonuje resort rolnictwa, podczas spotkania wiceminister Bartosik zwrócił uwagę na dużą intensywność kontaktów polsko-ukraińskich w kwestiach rolnych, zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i roboczym. Obaj wiceministrowie potwierdzili zainteresowanie zacieśnianiem współpracy i wyrazili gotowość do otwartego, konstruktywnego dialogu w ważnych dla Polski i Ukrainy kwestiach w obszarze rolnictwa. Rozmówcy wspólnie stwierdzili też, że istotne jest dążenie do zapewnienia płynnej, wzajemnie korzystnej, wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. Obie strony wyraziły zadowolenie ze wzrostu wzajemnych obrotów handlowych tą grupą towarów w 2020 r.
ZOBACZ TAKŻE: Premia dla młodych rolników - kwota ulegnie zmianie?
Wiceminister Taras Kaczka poinformował o trwającym na Ukrainie procesie zbliżania ustawodawstwa rolnego do przepisów unijnych. Wyraził nadzieję na możliwość zapoznania się z polskimi doświadczeniami dotyczącymi zmian, które wprowadziliśmy w rolnictwie w związku z przystąpieniem do UE.
Główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka przedstawił postulaty związane z dostępem produktów rolno-spożywczych do rynku ukraińskiego, m.in. dotyczące możliwości eksportu na Ukrainę mięsa drobiowego oddzielonego mechanicznie, czy uznania przez stronę ukraińską regionalizacji terytorium Polski względem ASF. W tym kontekście strona ukraińska zaznaczyła, że niezbędne będzie przeprowadzenie audytu w Polsce. Omówiono również kwestię dotyczącą dalszego współfinansowania przez KE programu zwalczania wścieklizny m.in. na Ukrainie, którego kontynuacja jest istotna dla obu krajów. Posiedzenie grupy było też okazją do omówienia współpracy bilateralnej w obszarze nasiennictwa.
Na zakończenie spotkania podpisana została Wspólna Deklaracja z VI posiedzenia Polsko-Ukraińskiej Grupy Roboczej dotycząca współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Podsumowując rozmowy sekretarz stanu Ryszard Bartosik wyraził nadzieję na ścisłą i aktywną współpracę obu stron, która pozwoli na dalsze wykorzystanie potencjału wzajemnych relacji.
Według danych za 2020 r. wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych na rynek ukraiński w 2020 r. wyniosła ok. 760,4 mln EUR (wzrost o 27% r/r.). Głównymi produktami w eksporcie na Ukrainę były sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt oraz czekolada i przetwory zawierające kakao. Saldo dla Polski w u. roku było dodatnie i wyniosło 28,8 mln EUR.