Połączenie dwóch mleczarni w woj. łódzkim? Wniosek trafił do UOKiK
24 grudnia 2024 roku do UOKiK wpłynął wniosek Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK z siedzibą w Sieradzu oraz Rolniczo-Produkcyjnej Spółdzielni Mleczarskiej w Szczercowie. Spółdzielnie zgłosiły koncentrację polegającą na ich połączeniu. Sprawa jest w toku.
Połączenie dwóch spółdzielni: Jak ma przebiegać?
Jak możemy przeczytać w opisie koncentracji, roczne obroty Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK oraz Rolniczo-Produkcyjnej Spółdzielni Mleczarskiej to skala 17 do 1. Zamierzona koncentracja ma polegać na przejęciu drugiej z nich przez pierwszą.
Czytaj też: Co rolnicy sądzą o KRUS, KOWR i ARiMR? Wyniki nowego raportu
Dlaczego spółdzielnie chcą się połączyć?
Spółdzielnie, które chcą się połączyć, działają na obszarze województwa łódzkiego, jednak oprócz tego Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska WART-MILK działa w znacznie szerszym zakresie – jej odbiorcy to również znane sieci handlowe. Ponadto trafia również do szerokiego grona odbiorców na rynkach zagranicznych.
Spółdzielnia WART-MILK propaguje marki MU!, ME! Oraz Meadow Star, a właściciele marek powierzają jej produkcję na ich rzecz. Są wśród nich takie firmy jak:
- ALE DOBRE,
- AUCHAN,
- AUGA,
- Carrefour Classic,
- FARM MILK,
- INTERMARCHE,
- KANKA,
- LEWIATAN,
- MAKRO,
- Miletto,
- Mleczna Droga,
- Polana.
Rolniczo-Pracownicza Spółdzielnia Mleczarska w Szczercowie z kolei specjalizuje się w produkcji niszowych produktów premium. Jak czytamy na stronie UOKiK, przy uwzględnieniu stopnia amortyzacji jej parku maszynowego, w długookresowym ujęciu perspektywy na to, by mogła się samodzielnie utrzymać na rynku, są ograniczone.
W przypadku, gdy koncentracja, o którą wnioskują spółdzielnie, doszłaby do skutku, to – zdaniem wnioskodawców – miałaby miejsce synergia potencjału obu przedsiębiorstw, która nie jest możliwa przy zwykłym połączeniu wysiłków obu tych podmiotów.
Według spółdzielni, z perspektywy spółdzielni WART-MILK rozwój segmentu produktów świeżych, które niezmiennie interesują konsumentów, może przyczynić się do tego, że zostanie utrwalona konkurencyjność na rynku obu przedsiębiorstw, które się łączą, a jednocześnie nie zostanie zaburzona struktura tego rynku. „Z kolei eliminacja produkcji twarogów w Sieradzu pozwoli na uwolnienie kadry pracowniczej, która zostanie przekierowana do działu i zwiększy jego efektywność” – czytamy w opisie.