Mercosur rozpoczyna nową erę handlu z Europą. Co to oznacza dla konsumentów?

Porozumienie otwiera nowy rozdział w relacjach między Południową Ameryką a czterema państwami Europy Północnej: Norwegią, Islandią, Szwajcarią i Liechtensteinem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa strefa handlu obejmie 300 milionów konsumentów
Według wspólnego oświadczenia stron, umowa zapewni "lepszy dostęp do rynku dla ponad 97% eksportu" pomiędzy regionami. Po zatwierdzeniu przez parlamenty i zakończeniu przeglądu prawnego, nowa strefa wolnego handlu obejmie blisko 300 milionów ludzi i gospodarki o łącznym PKB przekraczającym 4,3 biliona dolarów.
To historyczne porozumienie ogłoszono podczas szczytu w Buenos Aires pod przewodnictwem koalicji południowoamerykańskiej.
W cieniu impasu z UE – Mercosur szuka alternatyw
Choć umowa EFTA–Mercosur była przez lata w cieniu toczących się i kontrowersyjnych negocjacji Mercosur–UE, teraz zyskuje realny kształt. Brazylijski minister spraw zagranicznych Mauro Vieira wyraził nadzieję, że porozumienie z UE również zostanie sfinalizowane w drugiej połowie roku – w czasie, gdy Brazylia obejmie rotacyjne przewodnictwo Mercosuru.
Przypomnijmy, że umowa z Unią Europejską została „teoretycznie” uzgodniona już w grudniu ubiegłego roku, lecz spotkała się z oporem m.in. ze strony Francji i Polski, z powodu obaw o negatywny wpływ na europejski sektor rolniczy.
Ułatwienia w handlu z USA
W ramach szczytu członkowie Mercosuru zgodzili się także na zwiększenie liczby towarów importowanych bezcłowo w obrębie bloku. Argentyna, zabiegając o dodatkowe wyłączenia, chce ułatwić negocjacje handlowe z USA. Jednocześnie podpisała z Paragwajem porozumienie o eksporcie gazu z formacji łupkowej Vaca Muerta. Choć planuje się przekształcenie tego regionu w światowe centrum energetyczne, projekt stoi pod znakiem zapytania w związku z niedawnym orzeczeniem sądu USA, który nakazał przekazanie większościowego udziału w argentyńskim gigancie energetycznym YPF.