Limity w produkcji cukru zniesione. Co dalej?
Jak przedstawia się sytuacja na rynku cukru po zniesieniu kwotowania? Informuje o tym ministerstwo rolnictwa.
Kwoty produkcyjne w sektorze cukru nie obowiązują od 1 października. Minimalna cena skupu buraków również. Utrzymane natomiast zostaną, o czym przypomina MRiRW, instrumenty wzmacniające relacje w łańcuchu marketingowym (organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe), kryzysowe instrumenty wsparcia rynku, związana z produkcją płatność do buraków cukrowych oraz ochrona celna (cła na podstawie Wspólnej Taryfy Celnej, dodatkowe należności celne przywozowe).
Według ministerstwa rolnictwa, należy się spodziewać, że zniesienie kwotowania produkcji cukru silnie zwiększy konkurencję pomiędzy producentami cukru w UE. Zmianie ulegną również regulacje handlu z krajami pozaunijnymi. - Istotną zmianą regulacji handlowych będzie zniesienie ograniczeń ilościowych w eksporcie oraz pozwoleń monitorujących wywóz, co w sposób istotny zwiększy możliwość eksportu cukru poza rynek Unii Europejskiej - wyjaśnia MRiRW.
Resort rolnictwa zwraca również uwagę na to, że w obecnej sytuacji, ważne jest utrzymanie dotychczasowego systemu sprawozdawczości cenowej na rynku cukru w UE, realizowanego na podstawie danych przekazywanych przez producentów cukru. Działania te pozwolą bowiem na bieżącą analizę sytuacji na rynku cukru na szczeblu unijnym i krajowym.
MRIRW zaznacza, że w obecniej sytaucaji bardzo ważne staje się wspieranie rozwoju uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce.
Problemy ze zbiorem buraków cukrowych. KLIK