Gmina Kawęczyn: Kurników nie będzie. Mieszkańcy odetchnęli z ulgą
Wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak odmówił wydania ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na Budowie fermy drobiu wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Czachulcu Nowym (powiat turecki, woj. wlkp.). Oznacza to nic innego jak to, że kurników w tym miejscu nie będzie. Mieszkańcy okolic odetchnęli z ulgą.
Procedury związane z kompletowaniem przez potencjalnego inwestora dokumentacji trwałe bardzo długo. Początkowy termin obligujący wójta Nowaka do wydania decyzji ustalony na koniec czerwca tego roku ze względów formalnych został przesunięty na koniec sierpnia. Wydana 25 sierpnia decyzja jednoznacznie wstrzymała inwestycję, która od samego początku budziła duże kontrowersje i sprzeciw mieszkańców dwóch gmin - Kawęczyna i Malanowa.
Na inwestycję budowy kurników w Nowym Czachulcu w gminie Kawęczyn zgody nie wyrażali głównie mieszkańcy Czachulca Starego w gminie Malanów. Swoje protesty wyrazili wcześniej podczas konsultacji społecznych, jak również podczas rozprawy administracyjnej.
Negatywny stosunek do inwestycji wyrazili przedstawiciele Urzędu Gminy Malanów z wójtem Sławomirem Prentczyńskim na czele, członkowie Turkowskiego Klubu Ekologów, oceniając raport jako nierzetelny i tendencyjny, wykorzystujący luki prawne pod własne korzyści zarobkowe. Obecna podczas rozprawy administracyjnej dr hab. Jolanta Adamczyk - prof. nadzw. I ekspert w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska Uniwersytetu Łódzkiego wskazała na niekorzystny wpływ inwestycji na okoliczna florę i faunę. Negatywnie wypowiadali się także mieszkańcy Czachulca Starego wskazując na brak korzystnych i alternatywnych rozwiązań logistycznych, turystycznych, ekologicznych czy też technologicznych.
Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem inwestycja budowy kurników zalicza się do przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływujących na środowisko, dla których obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko jest wymagany. Podczas toczącego się postępowania udowodniono po raz kolejny nierzetelność raportu.
W wydanym przez Urząd Gminy Kawęczyn dokumencie czytamy m.in.:
„(…)Po szczegółowej analizie materiału zgromadzonego w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego, tutejszy organ uznał, iż Wnioskodawca nie spełnił przesłanek formalno – prawnych umożliwiających rozpatrzenie wniosku i wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedmiotowego przedsięwzięcia. Wydając omawianą decyzję organ prowadzący postępowanie oparł się głównie na ustaleniach opinii biegłej, która wykazała liczne błędy i rozbieżności wobec danych zawartych w raporcie a których inwestor nie potrafił wyjaśnić czy sprostować. To samo dotyczy kwestii poruszanych w innych pismach protestujących mieszkańców czy pozostałych stron postępowania (Gmina Malanów).
Z przedstawionej w toku prowadzonego postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dokumentacji wynika, że inwestycja będzie negatywnie oddziaływać na środowisko, ponieważ planowane przedsięwzięcie nie spełnia wymagań ochrony środowiska w obowiązujących przepisach prawa ponieważ może negatywnie wpłynąć na gatunki i siedliska przyrodnicze.
Od niniejszej decyzji służy stronie odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie za pośrednictwem Wójta Gminy Kawęczyn w terminie 14 dni od daty jej doręczenia.”